Mesajı Okuyun
Old 12-11-2006, 23:17   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan hizmet tespit davası ile birlikte iş kaz doğan tazminat d. birlikte açılabiliği

Öncelikle hizmet tespit davası ile alacak davasının birlikte açılabileceği kanısında olduğumu belirtmeliyim.

Eskiden böyle açılıyordu daha sonra Yargıtay uygulaması ile ayrı açılmaları gerektiğine karar verildi.

Ancak son zamanlarda okuduğum bir kararda birlikte açılabileceği vurgulanmıştı gibime geliyor (Tarih ve sayı veremiyorum bir daha bakacağım ama YKD de yayınlanmıştı)

Bence ayrı görülmesinin bir nedeni yoktur.

Olay tektir. Bir yerde çalışmak. Aynı kanıtlar ile kanıtlanacaktır. İki ayrı dava açılması usul ekonomisine aykırıdır.

Buradaki tartışma hizmet tespitinin kamu hukukunu ilgilendiren bir olay olması ve SSK nın zarara girmesinin engellenmesidir.

Yargıtay alacak davalarının kabulünü kolaylıkla onaylarken hizmet tespiti davalarında ayrıca bir titizlik göstermektedir. Bence SSK yanında taraf olmaktadır.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım:
Hizmet nedeni ile alacak davası açtım. Kesinleşti. Sonra hizmet tespiti nedeni ile dava açtım. Kesinleşmiş kararı kanıt olarak gösterdim. Yerel mahkemede davayı kazandım. Yargıtay "aynı yerde çalışan sigortalı işçilerin beyanının alınması ve kesin kanıtlara dayanılması (burada ifade edilen çevreden bulunan tanıklat yetmez gibi bir şey idi) gerekçe ile kararı bozdu.

Burada ilginç bir durum oluşuyor. Alacak hakkının saptanmasında çalışma süresi temel bir etmen. Bu onanmış. süre saptanmış. (örn. Kıdem tzm.natı bu süreye göre hesaplanmış ve bu karar denetimden geçerek onaylanmış.) Ardından açtığım davada bu karar yetmez deniyor. Peki kesin hükmün etkisi?

Bu bana geçmişimde bir Yargıtay üyesinin söylediği bir sözü anımsattı:
Bir kooperatif hissesi satıyordum. Alıcı olarak bir Yargıtay üyesi geldi. Sohbet arasında söylenen hala unutamadığım laf şu:
Hazine avukatları sizin kadar iyi avukat olsalar idi kendi bürolarını açar para kazanırlardı. Biz onun için incelemelerimizde devletin çıkarlarını koruruz.
İlginç bir düşünce biçimi: "DEVLETİN AVUKATI YARGIÇ"

Ben bu davaların birlikte açılması gerektiğini, yasalarımızın da buna uygun olduğunu düşünüyorum. Bir davada herkes eteğindeki taşı döksün. Ben işçi ile ayrı SSK ile ayrı uğraşmayayım. Olaya ilişkin tüm kanıtlar ortaya sürülsün, tartışılsın ve karar verilsin.

Kolay gelsin.

Saygılar.