Mesajı Okuyun
Old 12-11-2006, 15:23   #3
Jeanne D'arc

Sayın isaaydogan,

İşçiler ölmemiş miydi?

1)Birlikte dava açmaları usul anlamında mümkün ancak; iş mahkemelerinde işçi davalarının ayrı dosyalar üzerinden yürümesi tercih nedeni. Kıdem-ihbar ve diğer yasal hakları nedeniyle davaları arasında bağlantı olan 4 kişinin davasını birlikte açmıştım, mahkeme esasa kayıt yapmadı, hepsini tek tek ayırmak zorunda kalmıştım. Ayrı ayrı esas açıyorlar ancak dosyaları birlikte yürütüyorlar. Zaten karışıklık olmaması bakımından ayrı ayrı açmanızı öneririm.

2)Mevcut vakıanın iş kazası sayılması için, işçinin sigortalı olmasına gerek yoktur. Henüz kuruma tescili yapılmasa da bu kişi işçi sayılır ve İş Kanunu'nun faydalanır, maruz kaldığı kaza da iş kazası sayılır. Bu anlamda sigortalılığın tespiti davası iş kazası davası için bekletici mesele olmaz. Hizmet tespiti davası ispat yönünden sıkı şartlara tabii. Yazılı delil veya aynı işyerinde, aynı dönemde, tam gün üzerinden sigortalı çalışan 2 kişinin tanıklığı veya aynı civardaki komşu dükkan sahiplerinin tanıklığı gerekli ki bunu sağlamak pek kolay olmuyor. Kısmi süreli çalışanlar, ancak kurama gösterildikleri gün kadarına tanık olabiliyor. Sigortasız çalışan için, dava açmayı beklemeden hemen, kuruma iş kazasından dolayı tahkikat yapılması için yazılı olarak başvurmalısınız.

3)Davaları hem işçiler ve hem de hizmet tespiti ve tazminat bakımından ayrı ayrı açmanızın daha iyi olacağını düşünüyorum. Hizmet tespiti davasında hem SSK ve hem de işyeri taraf olarak gösterilmelidir. İş kazasından dolayı kurum zaten inceleme yapıp, maaş bağlıyor ve bu rakam da nihai hesaptan düşülüyor. O nedenle sadece sadece işverene dava açmalısınız diye düşünüyorum ancak bu bilgiyi teyit edin.

4)Hizmet tespiti ile kıdem-ihbarın birlikte açıldığına ancak hakimin, avukata "dosyaların daha çok karıştığına" dair serzenişte bulunduğuna şahidim.

5)İş kazasının tespitine yönelik ayrıca talepte bulunmanıza gerek yoktur. Sadece sigortasız işçi için, iş kazasından dolayı tahkikat yapılması istemiyle bir an önce kuruma başvurunuz.

Saygılarımla.