Mesajı Okuyun
Old 20-06-2013, 13:41   #16
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
...
“Ancak işin esasına girilmemesi nedeniyle talebin reddi hâlinde para cezasına hükmolunamaz.” cümlesi eklenmiştir. Böylelikle ihalenin feshi talebinin işin esasına girilmeden “husumet”, “sıfat yokluğu”, “süreaşımı”, “feragat” gibi nedenlerle reddedilmesi halinde davacı aleyhine % 10 para cezasına hükmedilmesi engellenmiştir.

Mahkeme’nin bakmakta olduğu davada ise davacı vekilinin temyiz aşamasında 18.8.2011 tarihli dilekçesi ile davadan feragat ettiği, bunun üzerine temyiz incelemesini yapan Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’nin “davacı vekilinin temyiz aşamasında iken davadan feragati konusunda mahkemece bir karar verilmesi gerektiği” gerekçesiyle mahkemenin kararını bozduğu anlaşılmaktadır. Bu aşamadan sonra yeniden yargılamaya başlayan ve bozma ilamına uyan mahkemenin davanın esasına girip karar vermesi mümkün değildir. Zira Mahkeme davadan feragat edilmesi nedeniyle davanın reddine karar vermek durumundadır.

Dolayısıyla mahkeme somut olayda, itiraz konusu kural yerine 4949 sayılı Kanun ile anılan ikinci fıkraya eklenen “Ancak işin esasına girilmemesi nedeniyle talebin reddi hâlinde para cezasına hükmolunamaz.” cümlesini uygulayacağından itiraz konusu kuralın itiraz yoluna başvuran Mahkeme’nin bakmakta olduğu davada uygulanma olanağı bulunmamaktadır.
...
Yargıtay 12. HD'sinin temyiz edilen kararının yetkisizlik, görevsizlik, husumet yokluğu gibi bir nedenle esasa girilmeden reddedilen bir karar olup olmadığını da belirlememiz uygun olur.

Üstadım, yukarıdaki kırmızı ile koyulaştırdığım kısımlardan mütevellit böyle bir belirlemenin gerekmediği kanaatindeyim. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin söylediği şey mahkemenin, feragatten sonra davanın esasına girerek karar vermeyeceğinden %10'u uygulayamayacağı şeklindedir. Daha açık bir ifadeyle Anayasa Mahkemesi'nin eklenen kararındaki tespit ve nitelemesi; davadan feragat sebebiyle karar verileceğinde, -hangi aşamada olursa olsun- verilen kararda işin esasına girmeden karar veriliyor olması %10'un uygulanmamasını gerektirecektir şeklindedir.

P.S: Forum konusunu: ihalenin feshi davasında mahkemenin, işin esasına girip davayı sonuçlandırıp %10'luk cezaya hükmetmesi SONRASINDA davacının temyiz aşamasında davadan feragati hâlinde bu %10'luk cezaya hükmedip hükmedemeyeceği olduğunu anlıyorum. Ki Sayın Konyalı'nın 10 no'lu mesajı ve Sayın Dikici'nin 6 ve 14 no'lu mesajlarında esasa girilmeden ve esasa girildikten sonra redde dair ayrımı da konunun bu şekilde olduğunu anlamakta haklı olduğumu destekliyor. İşin esasına girilmeden feragat nedeniyle reddin sonuçlarını tartışmamız biraz acayip olurdu zaten . Neyse; 15 no'lu mesaja "Konuyla İlgili Gerçek Anayasa Mahkemesi Kararı" başlığının atılması tereddüdümü mucip oldu da "yanlış mı anlıyorum" diye bir sorayım dedim...

Saygılar...