Mesajı Okuyun
Old 02-01-2008, 12:10   #6
hukukcu84

Varsayılan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi

Sevgili meslektaşlarım
Müvekkilim 1998'in Mart ayında noterde arsasına karşılık 4 daire verilmesi karşılığında kooperatifle gayrimenkul satış vaadi ve inşaat sözleşmesi yapmış. Sözleşmenin şartlarında, dairelerin anahtar teslimi verileceği, inşaat ruhsatı alındıktan itibaren 40 ay içinde tamamlanıp teslim edilmezse gecikme bedeli olarak o bölgedeki dairelerin kiraları kadar her ay, her daire için kira ödeneceği yazılı. Ayrıca sözleşme yapıldıktan itibaren 1 ay içinde arsanın tapusuna şerh verileceği, dairelerin teslimiyle birlikte şerhin şartsız kaldırılacağı hükmü bulunmaktadır. Ben öncelikle tapuya şerh verilip verilmediğini, verildiyse tarihini ve inşaat ruhsat tarihini öğrenmeyi düşünüyorum. İnşaat ruhsatının daha sonra alınmış olabileceğini ve bu tarihe kadar kaçak olarak inşaata devam edilmiş olabileceğini de düşünüyorum. Ayrıca mahkeme kararıyla bu sözleşmeyi geçersiz kılmayı düşünüyorum. Neler yapmam gerekiyor? Tarihleri öğrendikten sonra ilk olarak ihtarname mi göndermeliyim? Davayı nerede hangi adla açmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar...