Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 10:14   #2
Av.Kamil Mercan

Sayın Ottoman;
Öncelikle taraflar arasındaki sözleşme hükümleri deeğerlendirilmeli.Sözleşmedeki "işe başlama,projelendirme, ceza koşulu ve teslim süresi" ile ilgili düzenlemeler uyarınca hukuki sonuç doğacağını gözden kaçırmamalısınız.Sorularınıza geçmeden önce derhal belirtmeliyimki "G" açısından "kat karşılığı inşaat sözleşmesi" oluşmamıştır.
1-D ve E zaten "ihtarname" ile sözleşmeyi fesetmişlerdir.Yeniden etmelerine gerek yoktur.
2-Fesih "açık bir irade beyanının duyurulması" yolu ile yapılır. Borçlar Yasasının 101 ve 106. maddesi hükümlerince temerrüde düşmüş olan edim borçlusuna yapılacak bir "İHBAR" ile fesih gerçekleşir.(Değişik şekilleride vardır)İspat açısından noterden yapılması tercih sebebidir.Ayrıca fesih sebepleri B.K.'nın 106-358-360-365 v.s. maddelerinde düzenlenmiştir.Olayda "süresinde işe başlamama" hususu fesih nedenidir.Ancak;MAHKEMEYE BAŞVURMANIZDA MÜMKÜNDÜR Kİ İLERİDE MÜTEAHHİT TARAFINDAN İKAME EDİLECEK DAVA ve İTİRAZLARDAN DAHA BAŞINDAN İLAM İLE KURTULABİLİNİR.
3-Bu sorudaki işlemi aynen uygulamanızı tavsie ederim.Özellikle hali hazır durumun "delil tespiti" açısından yerinde tespiti önemlidir.
4-Evet yapılabilir.Ancak müteahhit fesih sebeplerinin haksız olduğu gerekçesi ile mahkemeye müracaatla ve tedbir yolu ile inşaatı durdurabilir.Fesihte haklı çıkmanız durumunda "FESHİ İHBAR TARİHİNDEN" itibaren, fesih sonuçlarını doğurur.
Tekrar ve önemle belirtmeliyimki "şözleşme şartları" çok önemlidir.

Ben olsam ne yapardım?
Müteahhidin bu güne değin yapı için yaptığı çalışmaları değerlendiririm.Eğer ısrarla ve yoğun olarak bu iş için çalışmaları varsa D ve E'nin ihtarnamesine cevap verdi ise, yeni yapılacak anlaşma ile başlanan inşaatı durduracağı kesin gibidir.Bu halde "FESİH" için mahkemeye başvururum ve ileride müteahhidin ortaya çıkaracağı sorunları baştan hallederim.Aksi durumda direkt yeni bir kişi ile sözleşmemi akdeder ve işe başlarım.
Saygılarımla...