Mesajı Okuyun
Old 27-12-2009, 23:35   #28
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Ben de bekaret zarının diktirilmesinin her halükarda tek başına aldatma sayılmayacağını düşünüyorum.

Ne var ki, bekaret zarı her halükarda birisini aldatmak/yanıltmak için diktirilir. Bu birisi eğer eşse, yani kişi evleneceği kişiyi yanıltmak için böyle bir operasyon yaptırdıysa, bu zaten evlilik birliğini sürdürebilecek güvenin yok olmasına yetecektir.

Bu konuda tarafların karşılıklı olarak açıkça konuşmuş olmasına bence her zaman gerek yoktur. Boşanmak isteyen erkek, başka sebeple boşanmak istiyor da bu konuyu bahane ediyorsa buna itibar edilmemeli. Diğer hallerde, davayı açan erkek için bu konunun önemli olduğu ortadır zaten.

Konuyu hukuki açıdan değil, bekaret konusundaki toplumsal bakış ve baskı açısından değerlendirmek doğru sonuca ulaşmaya engeldir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Boşanmak isteyenin bunu ileri sürmesine bir itirazım olmaz, evlilik temelden sarsılmış kabul edilebilir eşler arasında meydana gelen güvensizlik nedeniyle ancak bu bağlamda tartışılan aslında evliliğin iptalini sağlayacak bir aldatma olup olmadığıdır. Eğer evliliğin iptal edilebileceğini düşünürsek evlilik objektif esaslı unsur olmayan bir nedenle hükümsüz hale gelecek ve boşanmanın getirdiği nafaka, tazminat gibi haklara evliliği iptal edilen eşler sahip olamayacaktır.