Konu: imdat uyap
Mesajı Okuyun
Old 28-07-2006, 02:30   #12
Av. Can DOĞANEL

Sistem genel olarak değerlendirildiğinde çağın gereklerine uygun olarak herkesin işini kolaylaştıracağı ve herkese büyük zaman kazandıracağı kesin. Ancak böylesi kapsamlı bir çalışmanın uygulamaya geçebilmesi için en az 2 yıl denenmesi gerekirdi. Bu deneme tabiki paldır küldür uygulamaya koymak şeklinde değil. Sistemin her türlü ihtimal doğrultusunda teknik yönden denenmesidir. Bu süreçte de personelin eğitiminin gerekliliği tabiki gözardı edilemez. Bırakın böyle büyük bir ağın merkezden yönetimini. Kendi bilgisayarınızda kullandığınız icra programından tam randıman alabiliyor musunuz? Ben piyasadaki pek çok programı şu veya bu şekilde inceledim, denedim. En iyisine vereceğim not 100 üzerinden 40'ı geçmez. Takip sayısının ve ihtimallerin bu kadar çok olduğu bir alanda (İcra İflas) her türlü ihtiyaca cevap verecek tam randımanlı bir program yazmanın zorluğunu az buçuk programlama bilgimle tahmin edebiliyorum. Ancak 100lerce milyon lisans bedeli biçilen bir programdan da insan daha fazlasını bekliyor. İşin içindeki insanlara danışılmadan yapılan program teknik yönden çok başarılı olsa da hukuki ihtiyaçlara cevap veremiyor işte. Yapmamız gereken sabredip, sistemin oturmasını beklemek. Ancak illa UYAP uygulanacak diye normal yoldan takip kabul etmemek de ayrı bir acayiplik. O gün dava açma süresinin son günü olsa veya alacak zamanaşımının son günü olsa ne olacak. Böyle katı bir geçişin mantığını da anlamakta da ayrıca zorlanıyorum.