Mesajı Okuyun
Old 12-03-2011, 09:45   #20
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın av.kadirpolat,

Hukukta herşeyin doğrusunu Yargıtay bilir, diyemeyiz. Bu itibarla Yargıtay'ın da bazen hatalı kararlar verebileceğini ve daha sonra hatadan dönebileceğini, çoğu zaman da döndüğünü hatırdan çıkarmamalıyız. Bu konuda eklediğiniz Yargıtay HGK kararında atıf yapılan BK.44.madde hükmü Yargıtay'ın gerekçesindeki gibi bir genellemeye asla izin vermez.

Her somut olayı ayrı değerlendirmek gerekir. Sayın Admin'in de vurguladığı gibi BK.44 kural değil, haksız fiiller bakımından BK.41'in, sözleşmeler bakımından ise BK.98. maddenin açık istisnasıdır. Kanun açıkça kuralı ve bunun istisnasını yazmışken Yargıtay kararı aramaya gerek yoktur.

Her kira sözleşmesinde modamod "mecurun kiraya verilmesi için yeterli süre" kıstasını uygulamak mümkün değildir ki bunun nedenlerini hem ben hem de sayın Admin yukarıda arz etmeye çalışmıştık.

Evet sayın Mehmet Saim bey,

Yargıtay herşeyin doğrusunu bilmez Ama işte çark böyle dönüyor. Yargıtay bozuyor, yerel mahkeme uyuyor. Bizde razı oluyoruz

Yeniden söylüyorum, aksine ve yeni tarihli içtihat sunulana kadar, Yargıtay'ın yanlış (!!! kararını, size sunmak zorundayım.

Ama altını çizerek söylüyorum, sözleşmede aksine hüküm yok ise kiracının haksız feshinde makul süreli kira ödemesi yapılır.