Mesajı Okuyun
Old 05-02-2018, 13:18   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Esasen hukukçu bilirkişi yasağı öteden beri mevzuatımızda varolan bir düzenlemeydi ancak uygulanmıyordu. HUMK dönemini düşündüğümüzde dahi 275. maddenin lafzından bu çıkarımı yapabilecek durumdayız. Sadece şu anda çok açık seçik bir şekilde yasaklanmış oldu.

Hakimin kendi hukuki bilgisi ile çözümleyebileceği bir konuda, yine kendisi gibi hukukçu olan bir bilirkişiden hesaplama için rapor almasını da ben her zaman olumsuz bulmuyordum. Zira yine mevzuatta Hakimin bilirkişi raporu ile bağlı olmadığı da açık şekilde düzenlenmekteydi ve Yargıtay'ın yerleşik kararları da bu yöndeydi. Hal böyle iken hukukçu bilirkişinin hazırlayacağı bir rapor Hakime fikir sağlayan, bir nebze yol gösteren, davanın taraflarının da hesaplamayı ve yöntemini görmesini sağlayan bir nitelikteydi. (Evet bazen hükme esas teşkil edecek hukuki belirlemeler için dahi hukukçu bilirkişilere dosya tevdii edilebiliyordu, bu tip durumları tabii ki ayrık tutuyorum.)

Belki ileride sistem oturduğunda, işleyiş düzgün olacaktır ancak şu an tam bir muamma halinde. Keşke geçiş süreci için bir formül düşünülseydi! Kaş yapalım derken göz çıkartmak bu oluyor galiba...