Mesajı Okuyun
Old 09-09-2006, 20:44   #5
PINAR YILMAZ

Varsayılan Müdür odasında dayağa inceleme

Av.Nebi
Dayak olayı kalkmadı ama benim tespitlerime göre yeni öğretmen adayları bu konuda daha hassas azaldı gibi bana göre bu olay ...

EL ELE TUTUŞAN ÖĞRENCİYİ DÖVEN POLİSLERE SORUŞTURMA
Müdür odasında dayağa inceleme
Antalya'da geçen yıl öğrenim gördüğü okulun müdür odasında, eski kız arkadaşının babası ve iki polis memuru tarafından tartaklanan Salih O. ele geçirilen kamera görüntülerini delil göstererek, avukatıyla birlikte savcılığa yeniden suç duyurusunda bulundu.

Önceki yıl Aralık ayında Baro Meslek Lisesi'nde son sınıf öğrencisiyken okul
müdürünün odasında dayağa maruz kalan 19 yaşındaki Salih O, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir yıl sonra ortaya çıkan kamera görüntüleriyle dayak olayının kanıtlandığını söyledi.

Olay tarihinde arkadaşlıklarına karşı çıkan kız arkadaşının babası A.P.
tarafından okulda tehdit edildiğini ve götürüldüğü müdür odasında müdürü Şükriye Ç. ve öğretmenlerinin gözü önünde dövüldüğünü anlatan Salih O, çağırılan polis memurlarınca da odada tartaklandığını ve tehdit edildiğini söyledi. Salih O, savcılığın eline ulaşan kamera görüntülerini delil olarak göstererek avukatı
Soner Ustaoğlu'yla birlikte suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Avukat Soner Ustaoğlu da bu olayla bir eğitim kurumunda, polisin yetkisi
olmadığı halde kontrolsüz güç kullandığının ortaya çıktığını belirterek, okul
müdürü Şükriye Ç, baba A.P, polis memurları M.T. ve N.A. ile rehber öğretmen L.K. ve başka bir okula tayin olan dönemin müdür yardımcısı K.B. hakkında ''Görevi
kötüye kullanmak ve hakaret'' suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Ustaoğlu, dilekçede okul müdürü Şükriye Ç'ye ayrıca ''Kamu görevlileri
tarafından kişiler arasındaki konuşmaların yetkisiz olarak kayda alınması'' suçlamasını da yönelttiklerini söyledi.

Ustaoğlu, olayla ilgili maddi ve manevi tazminat davası açacaklarını da
bildirdi.

-OKUL MÜDÜRÜ-

Olayın görüntülerinin bir televizyon kanalında yayınlanmasıyla birlikte
odasına kamera kurdurduğu ortaya çıkan Baro Meslek Lisesi Müdürü Şükriye Ç,
kendisine iki müdür yardımcısı ve bağlı oldukları sendika tarafından komplo
yapıldığını iddia etti.
Şükriye Ç, güvenlik gerekçesiyle odasına kamera sistemi kurdurduğunu
savundu. Şükriye Ç. kamera görüntülerinin iki müdür yardımcısı tarafından ele
geçirildiğini iddia ederek, ''Başarımı hazmedemeyen iki müdür yardımcısı ve üyesi bulundukları sendika bana komplo kurdu. Müdür yardımcıları bana bu görüntüleri kullanacaklarını söyleyerek şantaj yapıyorlardı'' diye konuştu.

Okul müdürü, müdür yardımcıları hakkında suç duyurusunda bulunduğunu
söyledi.

-KIZIN BABASI-

Salih O'nun eski kız arkadaşı G.P'nin babası A.P. de Salih O'nun kızına zarar verdiğini ve ayrılmalarını istediğini belirterek, müdür odasında yaşanan olaydan uzun süre sonra Salih O'nun kendisini arayarak kamera görüntülerinin elinde bulunduğunu belirterek, şantaj yaptığı ileri sürdü. Baba A.P. bu olaylar
nedeniyle kızını okuldan almak zorunda kaldığını belirterek, Salih O'nun yaptığı şantajla kendisinden 100 bin YTL istediğini de iddia etti.

-SORUŞTURMALAR-

Öte yandan okulda yaşanan dayak olayının görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatıyla Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri de okula gelerek soruşturma başlattı.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okul müdürü Şükriye Ç'nin daha önce
hakkındaki bazı soruşturmalar nedeniyle görevden alındığını ancak, yargı
kararıyla geri döndüğünü söylemişlerdi.

Emniyet Müdürlüğü de Salih O'yu tartaklayan ve hakaret eden polis memurları M.T ve N.A. hakkında da soruşturma başlattı.

Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamera
görüntülerinin televizyonda yayınlanmasıyla olaydan haberleri olduğunu
belirterek, iki polis memuruyla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

-EĞİTİM-SEN ŞUBE BAŞKANI ZEYBEK-

Eğitim-Sen Şube Başkanı Kadir Zeybek de AA muhabirine, bir eğitim kurumunda
yaşanan bu olay nedeniyle son derece üzüntü duyduklarını belirterek, şunları
söyledi:
''İl Emniyet Müdürlüğü'nün okullarda polis görevlendireceğini ifade ettiği
bir süreçte, emniyet mensuplarının da öğrenciyi dövdüğünü, okul müdürünün buna
seyirci kaldığını gördük.''
Okul müdürü Şükriye Ç'nin görüntülerin yayınlanmasında ve önceki süreçte iki
müdür yardımcısı ve sendikanın komplosuna maruz kaldığına ilişkin iddiaların da hatırlatılması üzerine Zeybek, şöyle konuştu:
''Hiç bir iddia gördüklerimizin vahametini değiştirmiyor. Okul müdürün
odasına gizli kamera yerleştirmesini eğitim yöneticiliğiyle bağdaştıramıyorum.
Eğitim-Sen'in tarihinde okul yöneticileriyle uğraştığı görülmemiştir.''

Müdür Şükriye Ç'nin dayak görüntülerinin ortaya çıkmasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'nce bir süre önce görevinden alındığını anlatan Zeybek, bu görüntülerin savcılığa olaya seyirci kalmayan okulun diğer idarecilerince verildiğini öğrendiklerini söyledi. Zeybek, açılacak davaya müdahil olarak katılmak istediklerini belirtti.

Zeybek, bu olay yüzünden velisi tarafından okuldan alınan G.P'nin eğitimine devam etmesini istediklerini de ifade ederek, ''Okuldan alınan kız öğrencinin okula dönmesinde üstümüze düşeni yerine getireceğiz. Genç kızımızı topluma ve eğitime kazandırmak istiyoruz'' dedi.
kaynak:www.haberturk.com