Mesajı Okuyun
Old 02-06-2008, 08:03   #4
duyurucu1

Varsayılan Temyiz etmek yada etmemek işte bütün mesele bu

Bir ceza davasında,ya da iş mahkemesinde hakim karar verdi ve yüzüme karşı tevhim kıldı.

Karar o an içime sinmedi.

"Temyiz edeceğim" dedim .Ancak ortada gerekçeli karar yok.gerekçeli karar olacak ki kararın neden yanlış olduğunu açıklayayım.

"Süre tutum" dilekçesi verdim.Yani bu dilekçe ile şunu demek istedim:"Ben bu kararı temyiz edeceğim ama gerekçeli karar hakim tarafından yazdırılmadığı için temyiz süresini kesiyorum.Ama Yargıtay öyle demiyor."Hayır sen süre tutum dilekçesi verdiğine göre ,kararı temyiz ediyorsun demektir.İster gerekçeli karar eline geçtikten sonra sayfalar dolusu temyiz dilekçesi döktür istersen de iki satırlık"Süre tutum dilekçesi veriyorum"de ben kararı ntemyiz ettiğini anlarım.Ve senden dosyanın yargıtaya gidiş dönüş masraflarını artı tebligat giderlerinin alınmasını sağlarım./Masraf ve temyiz harcı iş mahkemesi içindir)

Çok ilginç ve mantığı olmayan bir uygulama.

Hakim dosyayı yazdırıyor.Bakıyor ki içerisinde süre tutum dilekçesi var.Eee.Biraz daha özenli oluyor.Nede olsa taraflardan biri kararını Yargıtaya taşıyacak.Hakim bakıyor ki,süre tutum dilekçesi yok.Eh.O zaman belli ki karar Yargıtaya taşınmıyor.Fazla özenli olmaya gerek yok.Bu ihtimaller olamaz mı?Hakimlerin taktirine kalmış bir durum.Ama "süre tutum ",temyiz olarak algılanmazsa,hakim kararı yazdırdığında her kararında daha özenli olur.

Bir başka sorun da,süre tutum dilekçesini verdim.Gerekçeli karar tarafıma tebliğ edildi.Ama ben gerekçeli kararı alınca ikna oldum.Temyiz edersem karar bozulmayacak.Anladım.Daha önce süre tutum dilekçesi ile başlattığım temyiz sürecini durdurmak istiyorum.Gittim mahkemeye "temyiz etmiyorum" dilekçesi verdim.Ne olacak?"

"Kesinleştirin ve verin kesinleşmiş kararı "desem ne olacak?Çünkü temyiz süresinin dolmasını istemiyorum.Bana "Al kesinleşmiş kararı sevgili duyurucu1 mi denilecek yoksa Hayır daha kararın kesinleşmesine 3 gün var bu gün git 3 gün sonra gel "mi denecek?

Hadi diyelim ki "süre tutum "dilekçesinden sonra temyizden vaz geçtim.Temyizden vazgeçmem de mahkemece kabul gördü."Verin pullarımı".Anında verecekler."Verin peşin yatırdığım harcı"Nasıl verecekler?Peşin yatan harcın geri iadesi için nasıl prosedür işliyor biliyor musunuz?(Not:Yazıda bahsettiğim temyiz harcı İş mahkemeleri içindir)

Bu konuda Yargıtayın,"süre tutum dilekçesini" "temyiz dilekçesi" gibi algılaması hayatın gerçeklerine uymuyor.Doğrusu:"Süre tutum dilekçesi" temyiz süresini kesen bir irade beyanı olarak algılanmalıdır."Gerekçeli karar taraflara tebliğ edildikten sonra işleyecek temyiz süresi içerisinde kararın temyiz edilip edilmeyeceği belli olacaktır",şeklindeki algılama doğru ve ihtiyaca uygun bir algılamadır.Yargıtay görüşünü bu şekilde değiştirmelidir.

Selam ve sevgiyle kalın