Mesajı Okuyun
Old 28-06-2006, 14:14   #13
Tiocfaidh

Alıntı:
Bence asıl anlaşamadığımız nokta şu;sorun başlıbaşına vergi mahkemeleri değil,idare mahkemeleri.yani sorun,yukarıda berkiten arkadaşın da belirttiği gibi iktisat fakültelerini bitirenler idari yargıç olabilecekler mi?Yoksa sorun sadece vergi mahkemeleri değil.

İdari yargı teşkilatı içerisinde vergi mahkemeleri olduğu sürece özellikle SBF'nin Maliye bölümü mezunları o mahkemeleri biz hukukçulardan daha fazla dolduracaklar. Vergi mahkemelerinde hakimlik yapan kişiler de 'idari hakim' statüsünde olduğu için bu kaçınılmaz.

Alıntı:

Ben de diyorumki bir iktisatçı nasıl hukuk veya ceza mahkemesinde görev yapamıyorsa,idare mahkemesinde de görev yapamaz/yapmamalıdır.Ayrıca bir belgenin analizini yapıp sonra da o belgenin hukuka uygun mu değil mi kararını verebilmekiçin ayrıca bir hukuk muhakemesi bilgisi ister diye düşünüyorum.

Ben de temelde buna karşı değilim ki zatan, vergi mahkemesi de olsa yazılı hukukun uygulandığı bu makamda hukuk eğitimi almış kişilerin görev alması aslında en doğalı. Ancak gelin görün ki uygulamada hukuk fakültesi mezunları idari yargı sınavlarında SBF mezunlarının gerisinde kalıyor. Bunu bu kadar muhafazakar şekilde SBF'lilerle bişey yarışı yapar gibi dile getirmenin manası yok ki. Adamlar vergi hukuku, iktisat ve maliyede bizden daha iyiler ve devlet de bu mahkemelerdeki ihtiyacını karşılayabilmek için bu adamları tercih ediyor.

Alıntı:

Peki yapılması gerken nedir?Bence hukuk fakültesi mezunları meslek içi eğitim yoluyla gerekli iktisat vs.bilgiler öğreninirse çok daha faydalı olacakları düşüncesindeyim.
Saygılarımla.

Bu konuda sizinle hem fikirim, hukuk fakültelerinde iktisat, maliye ve vergi hukuku derslerinin şu anki halinden daha yoğun şekilde verilmesi gerekmekte. Öğrencilerin dersten saymayıp kantinde oturduğu sığ maliye ve iktisat dersleri fakültelerimizde verildiği sürece aramızdan hiç kimse çıkıp da hayatını bu derlere adamış SBF mezunlarından 'daha iyi vergi hakimi olurum' diyemez. Der ise dediğim gibi SBF'lilerle bişey yarışına girmiş ve gerçekleri göremeyecek kadar şahsi ihtiraslarının kurbanı olmuş demektir.

Saygılarımla