Mesajı Okuyun
Old 29-05-2008, 14:35   #1
philomelion

Soru işyeri ve ikamet değişikliği talebi-sözleşmeyi fesih-haklılık

Sayın Meslektaşlar,
Müvekkil (aynı zamanda yakın arkadaşım) Türkiye çapında faaliyet gösteren bir ilaç firmasında mümessil olarak çalışmakta.
Firmanın bir il merkezindeki bölge müdürlüğüne bağlı olarak, en baştan beri memleketi olan ilçesinde yerleşik olarak kalmakta ve bu ilçe çevresindeki bölgede çalışmakta.
Firmanın ilaçlarındaki temin güçlüğü ve fiyatlarının yüksekliği gibi müvekkilden kaynaklanmayan bir takım sıkıntılar nedeni ile çalıştığı bölgedeki ilaç satışlarında kısmen de olsa bir düşüş yaşanmakta.
Bu nedenle, satışlardaki düşüş konusunda hiç tahammülü olmayan firmanın bölge müdürü ve yetkilileri ile aralarında sıkıntı oluşmuş durumda.
Şimdi, kendisini istifaya zorlamak için mevcut bölgesine ilaveten, ilin tam tersi istikametteki başka bir ilçesi de arkadaşın sorumluluğuna veriliyor. Ayrıca, ikametini de ilçeden il merkezine taşıması konusunda baskı yapılıyor.(sözlü talimatla).
Elimizde sözleşme örneği yok ancak coğrafi olarak iş yeri değişikliği konusunda sözleşmede hüküm olduğunu varsayıyoruz,
İkametini yerleşik bulunduğu ilçeden il merkezine taşıması konusunda sıkıntılar var, zira eşi ilçede çalışmakta.
Ben, iş yeri değişikliği ve ikamet değişikliği ile ilgili işvereninden yazı istemesini önerdim, şimdi sonuç bekliyoruz, eğer yazı ile bunu talep ederlerse büyük ihtimalle sözleşmeyi fesh edip tazminat talep edeceğiz.
Bu arkadaşın, sözleşmeyi feshi konusunda ne düşünürsünüz ve bana ne önerirsiniz?
(biraz uzun oldu,kusura bakmayın, cevap verenlere şimdiden teşekkürler)