Mesajı Okuyun
Old 23-12-2006, 22:11   #11
Sezgin ÜNSEL

Varsayılan Kadından ne olur ne olmaz

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Bazıları kadınların soyut düşünme yeteneğinin erkeklere oranla daha düşük olduğuna inanmaktadır da ondan. Bunu da hormonlara bağlamakta ve durumu ispat edilmiş saymaktadırlar. Hatta bu sitede de aldatmanın hormonlarla ilgili olduğuna ilişkin bir araştımanın haberi yayınlanmış ve üzerinde tartışmalar dahi yapılmıştı.

Şiir, soyut düşünme yeteneği gerektirdiği için de kadın şair olmaz demektedirler. Aynı durum kadın filozoflar için de geçerlidir. kadından filozof olmaz denmekte, olanlar da çdk özel örnekler olarak düşünülmektedir.

Sayın Işıl Yılmaz
Erkeklerin Hormonları vs. bahane ederek kadınların erkeklerden zayıf yaratıklar gibi göstermeye çalışmaları tamamen safsatadan ibarettir,
Ben erkek olmama rağmen kendimden çok daha yetenekli çok daha güçlü, çok daha akıllı, çok daha şair nice bayanlar biliyorum
Bu tamemen kişinin içinde bulunduğu durumla alakalıdır,
Kadın şiir yazar ama yayınlatma şansı yoktur, kocası, ağabeyi, babası veya bu şiiri bir şekilde eline geçirmiş bir başka kişi şiiri yayınlatır, şiiri yazan kadındır ama yayınlatan erkektir,
Benim 19 yaşında kızım var çok güzel şiirler yazar, (babasına çekmiş)
yani kadından şair olabilir, Filozof olabilir, Matematikçi olabilir, her şey olabilir, zira olanları doğuranlar kadındır, genler yoluyla bazı özellikler anneden yada babadan oğula yada kıza geçebilmektedir, bu da bilimsel bir gerçektir.
demekki kadından şu olmaz bu olmaz diye tartışmanın bir anlamı yoktur.
Belki fiziksel güç itibariyle kadınlar erkeklere oranla daha güçsüz olabilirler, ama bu onları ikinci sınıf insan durumuna getirmez, fiziksel güç olarak güçsüz erkekler de vardır, hasta, zayıf, zeka geriliği bulunan vs. erkeklerde toplumda mevcuttur, ama bunları göz önüne alarak hiç kimse erkeklerden şair olmaz diye bir (çok afedersiniz) dangalaklık yapmaz.
Bu sözü söyleyen kişi de muhtemelen kadınları aşağılamaya hevesli bir kişidir ve böyle bir patavatsızlık yapmıştır, affedin, Affetmek büyüklüğün şanındandır.
Saygılarımı sunarım