Mesajı Okuyun
Old 17-08-2007, 13:03   #3
Engin Özoğul

CMK 101/3'te tutuklama oturumunda şüphelinin müdafiin bulunmasını zorunlu kılmıştır. Bu hükme aykırı olarak verilen tutuklama kararı Yasa'ya aykırı olduğundan itiraz mercii tutuklama kararını kaldırmalıdır.

Karara itiraz ettiğinizde açık yasa kuralı karşısında olumlu sonuç almanız gerektiğini düşünüyorum. Ancak ceza yargılamasıyla ilgili oldukça az sayılacak tecrübelerimin tamamında ceza usul kurallarının sembolik olarak uygulandığını, özü itibariyle uygulanmadığını gördüğümden çıkacak sonucun ne olacağı hakkında kesin birşey söylemek mümkün değil. Örneğin bir keresinde gözaltı kararına itiraz ettiğimde hakim sürelerde bir sıkıntı yok demişti. Ben suç emaresi olmadığı gibi soruşturma yönünden de zorunlu değil, kendimiz ifade vermeye geldik yarın da geliriz dediğimde hakim sadece sürelerle sınırlı olarak inceleme yetkisine sahip olduğunu söylemiş ben de uygulamadaki durum hakkında az çok fikir sahibi olmuştum. Size de e şimdi geldiniz söyleyin ne söyleyecekseniz deyip sizi dinledikten sonra itirazın reddine karar verebilirler. Şaşırmam...