Mesajı Okuyun
Old 28-11-2011, 07:58   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben 15 yaşındayım. annemle babam geçinemiyorlar babam alkol kullanıp abuk subuk konuşup annemle sürekli uğraşıyor ve annemin psikolojisini bozuyor annem boşanma kararı aldı fakat babam yaptıklarını inkar edip boşanmak istemiyor benim 6 yaşında bir kardeşim var. anneme ücretsiz avukat verirler mi ? ve babam istemediği halde boşanabilirler mi? son olarak bizim velayetlerimiz kime verilir ?

Sayın konuk,
Anneniz bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak avukat talep edebilir. Bir geliri ve malvarlığı yoksa, bu talebi kabul edilecektir.
Boşanma nedenleri tanık dahil her tür yasal delille kanıtlanabilir. Siz de yaşınız itibariyle tanıklık yapabilirsiniz. Babanızın geçimsizliğe yolaçan kusurlu davranışları kanıtlanırsa, boşanmak istememesinin önemi yoktur. Ayrıntıları annenizin bir avukatla doğrudan görüşmesinde yarar var.
Velayet konusunda mahkemeler, çocukların yararını dikkate alır. Ayrıca siz yaştaki çocukların da fikri sorulup velayeti kime verileceğine karar verilir.
Annenizin davasını bir avukattan doğrudan hukuki yardım alarak açıp takip etmesi, hak kaybına uğramaması açısından çok önemlidir.