Mesajı Okuyun
Old 28-05-2010, 12:49   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Bir kadının neresine bakarsınız? Ben gözlerine bakarım.
Bir kararın neresine bakarsınız? Ben gerekçesine bakarım.

Kararın ruhu gerekçesinden okunur.

Sitemizin değerli üyesi Sayın hilmişeker muhteşem bir eser vermiş:
‘’Esbab-ı Mucibe den - Retoriğe Hukukta Gerekçe’’ adını taşıyan 1594 sayfalık bu kapsamlı bilgi hazinesi her hukuklu ve her hukukçu tarafından okunmalı. Okunduktan sonra başucuna konmalı. Yazılacak her karar bu kitabın mihenk taşına vurulmalı.

Yıllarca süren zorlu bir çalışmanın ürünü olan kitabın tanıtım sayfası çok şey anlatıyor. Aşağıda sunduğum bağlantıdaki İÇİNDEKİLER bölümü gerekçenin her yönünü içeriyor:

http://www.vedatkitapcilik.com/vedat.php?sector=publication&task=search&subtask=d etail&group_id=273&book_id=22259

İsterseniz İÇİNDEKiLER başlıkları çerçevesinde deneyimlerimizi ve görüşlerimizi paylaşalım.

Gerekçenin önemi ile adaletin önemi aynı boydadır. Gerekçeyi konuşurken adaleti konuşmuş olacağız. Gerekçenin gerekçesini yazan Sayın hilmişeker’in ifadesiyle ‘’Gerekçe geleceğin hukukunu tasarlama aracıdır’’

Saygılarımla

Önsözü okudum ancak, kitabı alıp okumamız gerektiğini düşünüyorum. "hukukun özüne" adanan bir emeği ifade eden 1594 sayfalık bu eseri alıp okumak, hukuku seven, hukukun ve hukukçunun gelişmesini isteyen her hukukçu için görev olmalıdır, düşüncesindeyim.

Çok zor çalışma koşulları altında bile kitap yazan, hukuka emek veren hakim ve savcılarımıza katbekat fazla saygı duyuyorum.