Mesajı Okuyun
Old 27-05-2009, 12:13   #23
AV.SEDAT

Esasen hemen hiçbir mahkemede karar celsesinde tutanağa yazdırılan GD tefhim anlamına da gelmemektedir. O nedenle, doğru dürüst tefhim edilmemiş bir karar hakkında temyiz süresinin de başlamaması gerekir. Yargıtayın da bu yönde bir-iki kararını okumuştum/duymuştum, ama tabi buna güvenip temyiz etmemezlik de yapamayız tabi...

Diğer taraftan konu açıldığında belirtilen ana nokta olarak; temyiz süreleri, gereğinden fazla sayıda ve usulde... 8 var 7 var 10 var 15 var, tebliğ var tefhim var... Gerek yok aslında böyle çeşitliliğe; tek bir gün (iş yükü düşünüldüğünde 15 iyidir) ve sadece tebliğ ile başlangıç yeter de artar. "Zamanı gereksiz yere uzatır" diyenlere de katılmıyorum, çünkü zaten tefhimle başlayan süreyi de tek bir dilekçe ile aynı şekilde uzatıyorsunuz,yani siz bir iş mah. kararına süre tutum vrdiğinizde, dosyanın yargıtaya gönderilmesi aynı prosedüre tabi oluyor. Temyiz edilmeden kesinleşen kararların da karar yazılana kadar zaten herhangi bir infaz kabiliyeti olmadığından değişen birşey olmayacaktır diye düşünüyorum.