Mesajı Okuyun
Old 29-10-2006, 00:17   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Savcılık Yerine Televizyon Programlarına Müracaat Eden İnsanlarımız

Sevgili arkadaşlar;

Bir süredir dikkatimi çeken bir şey var. Yarışmalar.

Özel televizyonlarda yapılan yarışmalarda insanların yeteneklerinden başka özel hayatları da sorgulanıyor (bu yarşmaya neden katıldın vs?)

Türkiyede doğru dürüst haber veren bir kanal da kalmadı. Herkes haberde magazine yöneldi.

Ben programı izlemedim ama bir kız böyle bir programda babasının kendisine tecavüz ettiğini söylemiş babası da kızı vurmuş. Biri mezarda öbürü hapis.

Kendisne acındırarak derece atlmaya çalışan bir sürü insana tanık oldum.

Söylediklerimi birleştirirsem;
Ben insanlarımızın kendilerinin kendilerini aşağılamaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

Haksızlığa uğrayan kişinin baş vuracağı yer savcılıktır. ... Tv kanalı değil. Tv kanalları yarattıkları bu mizansenlerle izleyici kazanabilirler ama topluma zarar vermekteler. (çoğu da kendi mizansenleridir, ama insanlar etkileniyorlar.)

Biz hukukçuyuz, aydın insanlarız;
Bu anlamda beni ilgilendiren falan mankenin poposu değil, Türkiye'de ne olup bittiği;
Bu anlamda yarışmaya katılan kızın ne kadar meşhur olacağı değil, toplum için ne kadar yararlı olacağı;

Özetlersek;
Televizyonların reyting uğruna yaptıkları toplumsal çarpıkları ön plana çıkaran (ama yani çarpıklıklara yol açan) bu tarvırlarına karşı çıkmak gerektiğini düşünüyorum.

Bir sürü programda anlatılan olaylar suç unsurlarını içermektedir. Savcılıkların bu anlatımlara dayanarak dava açması gerekir. Bu yapılmıyor. Neden? Televizyonun sohbet programı vb. Ama anlıtılanlar suç.

Bu çerçevede insanların gerçek hayattan uzakaştırıldığını bizim de buna müdahale etememiz gerektiğini düşünmekteyim.

Özü: yarışma açan insanların örneğin dansına veya bilgisine bakıp karar vermek yerine ("sen bu yarışmaya niye katıldın? vb) soruları sormaları son derece nahoş ve amacı aşan bir şey.

Yukarıda anlattığım ola bunu bir örneği. Bence baba tecavüz etmemişti. Ama bu da önemli değil. Burada önemli olan bu olayın nerede ve nasıl açıklandığıdır. Savcılık varken nie tv? basın yaşamımızı değiştiriyor. Doğru mu? yanlış mı?

bizler de aydın, toplumsal kuralları bilen insanarız. Yasaların amaçlarını ve nasıl konulduklarını da biliyoruz.
Töre cinayetlerini de tartıştık.

şimdi aydın hukukçu insanlar olarak ne yapmalıyız?

görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılar