Konu: boşanma
Mesajı Okuyun
Old 02-01-2008, 13:29   #2
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Cevabımızın yararlı olabilmesi için, sorunuzun da doğru anlaşılması gerekmektedir. Soruda bana çelişkili gelen hususlar bulunmaktadır.

Alıntı:
o 3 yıl acamadıgı için ben actım fakat o acamadığı halde aynı gerekcelerle karşı boşanma davası açtı hakimde kabul ettı

Eşinizin açmış olduğu dava red olmuş; aradan 3 yıl geçmiş ve biraraya gelmemişsiniz. Anladığım kadarıyla son dava bu hukuki sebebe dayanılarak(TMK 166/4) tarafınızdan açılmıştır. Eşiniz de aynı sebebe dayanarak, karşı dava açmıştır. Onun 3 yıl dava açamaması gibi bir hukuki gerekçe yoktur. Davayı o da siz de açabilirdiniz. Kaldı ki süresi içinde karşılık dava açtığı anlaşılmaktadır. Kararda ne yazmaktadır?

Alıntı:
oglum talhayada 2 yıl önce 100ytl verildiği halde (eski eşim devlet memuru) 75 ytl düşürdü tazminat da vermedi bu kararyargıtaydan dönermı

Anlaşılmayan diğer husus ise alıntısını yaptığım bu bölümdür.TMK 166/4 .ncü maddeden dava açılabilmesi için, ilk davanın kesinleşmesinden itibaren 3 yıl geçmesi gerekmektedir. 2 yıl önce hangi davada çocuk için nafakaya hükmolundu. İlk dava olamaz çünkü red olmuş ve hükmolunan nafaka tedbir nafakası olup, kararın kesinleşmesiyle birlikte kalkar.

Saygılarımla