Mesajı Okuyun
Old 12-11-2008, 10:52   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Ayşegül İnal
Merhaba;
Son zamanlarda sık sık karşılaşılan bir durum bu. Şunu da belirtmek isterim ki şirket yetkililerinin sorumluluğu açısından 89/1 göndermekte işe yaramıyor çünkü bu durumda genel olarak itiraz ile karşılaşılıyor. Fakat bence bu konuda ilgili arkadaşlar toplanıp beraberce çalışma yapmamız gerekiyor. hatta bir çalışma gurubu kurmalıyız bu konuda. çözüm nedir??

Önemli bir noktaya işaret ettiğinizi düşünüyorum. 89/1 nereden çıktı diye düşünenler olabilir. Bilindiği üzere;

Şirket yetkililerinin sorumluluğu TTK.336-340 arasında düzenlenmiştir. Bu hükümler Anonim Şirketler bakımından kanunda yer almış olsa bile TTK nın atfı nedeniyle Limited şirketler bakımından da geçerlidir.

TTK.336-340 arasındaki sorumluluk hükümleri incelendiğinde, özellikle 336. maddenin 3. fıkrası hükmü önem arz eder. "Kanunen tutulması gerekn defterlerin mevcut olmaması veyahut bunların intizamsız bir surette tutulması" halinde şirket Yönetim kurulu üyeleri "Şirket alacaklısına karşı" şirket ile birlikte müteselsilen sorumludur. Yine 5. fıkra hükmü önemldir. 5. fıkraya göre: "Gerek kanunun gerek esas mukavelelerinin kendilerine yüklediği sair vazifelerin kasten veyahut ihmal neticesi yapılmaması" da Yönetim Kurulu üyelerinin müteselsil sorumluluğunu gerektirir. Bu hükümler oldukça önemli olmasına rağmen uygulamada göz ardı edilmekte yahut farkına varılmamaktadır.

Ticareti habersiz terk eden firmalar, genellikle ticari defterleri tutmamakta veyahut intizamsız tutmaktadır. Yine bu tür şirketlerde yönetim kurulu üyeleri (limited şirketlerde müdürler) kanunen şirketi idare etmekle yükümlü oldukları halde bu görevlerini (kasten yahut ihmal nedeniyle) doğru yapmadıkları için şirket borçları ödenmemektedir.

TTK.336. madde, 309. maddeye atıf yapmaktadır. 309. madde ise yine 305, 306 vd. hükümlere değinmekte ve yanlış beyan, kayıtların düzgün olmaması vs gibi nedenlerle yetkilerin şahsen mesuliyetini tanzim etmektedir.

Bu maddelere dayalı açılacak tazminat davasında kazanılacak tazminat tutarı şirkete verilir. Şirket alacaklısı işte bu noktada 89/1. madde kapsamında "şirketin, yönetim kurulu üyeleri nezdindeki tazminat alacağı" temelinde hak iddia edebilecektir. Çünkü, böyle bir durumda Şirket Yönetim Kurulu üyeleri, şirkete karşı 3.kişi durumunda sayılacaktır.

Benim önerim şudur: Borcunu ödemeyen şirket yönetim kurulu üyeleri için (Limited şirketlerde Müdürler için) bu davaları açmaktan imtina etmeyelim.