Mesajı Okuyun
Old 31-05-2007, 11:15   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Vasiyet yolu ile kurulan bir vakfın tescili davasında bir kısım mirasçılar(taraf değil, ilgililer) vekili olarak yargılamaya katılıyorum. Vasiyetnamelerde vakıf tescilini gerçekleştirme görevi bir diğer mirasçıya verilmiş, o mirasçı da davayı açmış, dava hasımsız olduğu için Vakıflar Genel Müdürlüğü davaya müdahil sıfatıyla katılıyor.

Vakfa ilişkin olarak 1950'li yıllardan başlamak üzere 7-8 tane vasiyetname var. Herbiri bir öncekine atıf yaptığı için bulmak zor olmuyor. Hepsini toparladım. Vakıf esas senedinin son şeklini çıkardım.Sonuç: Mevcut mevzuat bu vakfın kurulmasına izin vermiyor! Defalarca ilgililer vekili olarak gerekçeleriyle beraber Mahkemeye durumu açıkladım.

Bir vakfın kurulması için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden görüş alınması şart. Vasiyetnameler toparlanarak müzekkere ekinde kapalı bir zarfa konuldu. Şahsıma elden takip yetkisi verildi. "Müzekkere aslını Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne teslim etmek üzere elden teslim aldım." diyerek kapalı zarfı açmadan Vakıflar Genel Müdürlüğü evrakına teslim ettim. Bir sonraki duruçmada Vakıflar genel Müdürlüğü'nden gelen cevap:"Müzekkere eki vasiyetnameler eksik gönderildiği için görüş bildirilememiştir." Ben şoklardayım. Davacı, şahsım hakkında müvekkillerine çıkar temin etmek için ekleri kasıtlı olarak çaldı diyerek şikayette bulundu. Hakim Bey'den şaşırtıcı, doğrudan suçlayıcı bir soru geldi;Avukat Hanım, bu vasiyetnameleri ne yaptınız? Durşma salonunda dosya kadrosu dışında bir meslektaşımız oturuyor. Reddi hakim talebinde bulunacağım. Meslektaşımız "Ben buranın Avukatıyım. Olayda kasıt var ama sizin lehinize tanıklık yaparsam Hakim benim davalarda bana zorluk çıkartır. Ben iş kaybederim." dedi. Buyur burdan yak!

Sonraki aşamalarda dosya aniden kalemden kaldırıldı. İncelemek istiyorum. Hakim Bey'in odasında deniyor. Hakime gidiyorum. Davada taraf değilsiniz inceleyemezsiniz diyor. Birkaç diretmeden sonra dosyanın Bilirkişi Heyetine gönderildiğini, engel olma ihtimaline karşılık bizden dosyanın durumunun saklandığını öğrendik. Vakıf,yasada açıkça Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden izin alınması şart koşulmasına rağmen Bilirkişi Raporu'a göre kuruldu. Kararı temyiz ettim. Taraf olmadığım için reddedildi. Bu kararı temyiz ettim. Aynı gerekçe ile reddedildi. Temyizin reddinin reddi kararını temyiz ettim, o da reddedildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kısa bir temyiz dilekçesi neticesinde dosya Yargıtay'a gitti. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün temyiz dilekçesinde yer almamasına rağmen karar: "İlgili bir kısım mirasçılar vekili Av.......'ın haklı gerekçeleri dinlenerek gerekli inceleme yapılmadan karar verilmiş olması yerinde değildir.Bu nedenle BOZULMASINA...."

Gelelim duruşma salonunda oturan meslektaşımıza. Aradan 1 yıl geçti. Beni arıyor; Avukat Hanım, aynı hakim bana da duruşma salonunda suçlayıcı ve hakaret içeren davranışlarda bulundu, tanıklık yapar mısınız? İyi ama ben orada değildim ki? Olsun Avukat Hanım sizinle ilgili olan kısmı anlatın, yeterli. Tamam dedim senin bana yapmadığın yardımı ben sana yapacağım. Hakim Bey Ağır Cezada yargılandı. Dava mahkumiyetle sonuçlandı. Şimdi bu meslektaşımla oldukça iyiyiz.

Saygılar.