Mesajı Okuyun
Old 16-05-2006, 14:18   #104
Cest la vie

Önemli

Oralarda yaşayan biri olarak daha farklı düşüncelere sahipsinizdir diye düşünmüştüm aslında. Neden diyeceksiniz.. Ben Çukurovada büyümüş biri olarak, buranın şartları Doğu-Güneydoğu Anadolu'dan çok daha iyi olsa bile eşitsizliklere tanık oluyorum.
Geçenlerde kanalların birinde bir haber vardı: Hakkari'de üniversiteyi kazanma oranının ne kadar az olduğunu, "daha yeni bir dershane açıldığını ve o dershanedeki 'tek' öğretmenin canla başla çalıştığını" anlatıyordu. Buna ilişkin görüntüler de vardı. Tüm Hakkari ilinde üniversiteyi kazananların isimlerini "gurur tablosu" olarak panoya(!) asmışlardı! (Düşünebiliyor musunuz tüm ilde kazananlar panoya asılacak kadar az!)
Öğrencilerle röportaj yapılıyordu, çoğu çarpım tablosunu bile ilk defa burda öğrendiklerini söylediler.

Şimdi çok özür dilerim ama ordaki -Hakkari ve onun gibi nice diğer illerdeki- tüm gençler hepimizden daha mı az zeki?
Hiçbiri mi bir şey öğrenemiyor da ÖSS denilen iki saatlik sınavı kazanamıyorlar? Peki onların okumaya, iyi yerlere gelmeye hakkı yok mu?

Ne olmuş yani özel bir üniversitede hukuk okuyorsa ordan sınava girmiş bir genç? O üniversite işi ciddiye aldıktan sonra şartlar gereği para vererek okumak zorunda kalıyorsa, asıl eşitsizliğe o maruz kalmıyor mudur?

Ayrıca şu da var, devlet üniversitelerinde okuyanların "hepsi" üniversiteyi kendi kişisel çabasıyla mı kazanıyor?
Onlar dershaneye gidip özel ders almıyor mu? Lise birinci sınıftan itibaren özel ders+dershanelerle çalışanlar mı özel üniversiteleri kazanıyor yoksa?

Sorgulanması gereken özel üniversiteler mi gerçekten???