Mesajı Okuyun
Old 19-12-2003, 00:06   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Ms Windows 98 İçin Desteği Kesiyor

MS Windows 98 için desteği kesiyor

Microsoft firması Windows 98 işletim sistemi için destek servisini 16 Ocak 2004'ten itibariyle keseceğini bildirdi. Şirket, ancak çok ciddi sorunlar dışında artık Windows 98 için yama yayınlamayacak.

IDC pazar araştırma şirketinin tahminlerine göre halen Kuzey Amerika'daki bilgisayarların yüzde'si Windows 95 veya Windows 98 ile çalışıyor. Ayrıca her şirkette en az bir adet bu iki işletim sisteminden birini kullanan bilgisayar bulunuyor. Microsoft Windows 95 için destek servisini 31 Aralık 2001'de kesmişti. Windows 98 için yama desteği 'online' olarak sürecek.

Windows 98 ile çalışan makineler ile ilgili olarak ciddi problemlerin ortaya çıkmasını beklenmiyor, şirketlerin her 3 ila 5 yılda bir PC yenilediklerine dikkat çeken uzmanlar, Windows 98 kullanan makinelerin kısa zamanda piyasadan kalkacağını düşünüyorlar.

ÇÖPE ATMA ZAMANI GELMİŞTİ

Jupiter Research şirketi Joe Wilcox Windows 98 işletim sisteminde çıkan açıkların veya diğer hataların şirketler için ciddi problemler yaratmadığını ve desteğin kesilmesinin olumsuz etki yaratmasının beklenmediğini ifade ediyor. Eski işletim sistemlerinin virüslere şimdikilere oranla daha zayıf olduğunu ve bu işletim sisteminin son kullanma tarihinin geldiğinin altını çizen Wilcox kullanıcıların sistemlerini her üç yılda bir güncellemeleri gerektiğini belirtti. Windows 98 kişisel bilgi ve şifreleri düz metin olarak gönderiyordu, buna karşın günümüz sistemleri bu verileri güvenlik açısından kodlayarak iletiyorlar.