Konu: S.h.ç.e.k.
Mesajı Okuyun
Old 24-11-2006, 01:34   #2
NİLGÜN SEYMEN

Önemli SOSYAL HİZMETLER ve çocuk esirgeme kurumları

Dün başlamış olduğum taramalar sonucu ülke bazında bir koruyucu şemsiye geliştirildiğini,çocuklar konusunda insancıl bir yaklaşımın farkındalığı ve de icraatları
sevindirici bir gelişim olarak karşıma çıktı.Bursa çocuk esirgeme kurumuna baktım.1996 da Gündem 21 adlı bir proje ile atağa kalkan bu çalışma grupları,gençlik konseyini de ön plana almıştı.
Bu demekti ki çocuklukları bu çatı altında geçen çocuklar yetişkin çağlarına geldiklerinde de , mesleki eğitim almalarına olanak sağlanabilecekti.
Yani kendi ayakları üzerinde durabilme imkanını yakalayabileceklerdi herbiri.

Evet sokakta kalan korumaya muhtaç bu çocuk potansiyeli, gelişim çağına kadar bakarak beslemek ve tam 18 yaşına geldiğnde kapasite yetrsizliği nedeniyle, koruma dışında bırakmak ve hazırlıksız bir pozisyonda dış dünyanın tüm olumsuz koşullarının ortasına terkedilmesi,ne kadar da yanlış bir yaklaşımdır.
Bu gençlik projesi ile karşılaşınca biraz olsun ferahladım diyebilirim.
1930 larda HİMAYE-İ EFDAL adı altında kurulan bu cemiyetin bir şekilde yol aldığını anlatan ayak izleriydi BURSA'daki bu gelişmeler.
Bu himaye evlerine;1942 de resmen Çocuk Esirgeme Kurumu adı verilerek,resmiyet kurumsallık kazandırılmıştır.
Dr Fuat Umay,bu kurumlarda gündüz bakımevlerinin ilk düşünce mimarıdır.
Hatta kurumun çıkarttığı,TÜRK KADINI adlı dergide bunun için gündüz bakım evlerini teşfik eden makalelerini sürdürmüştür.
Kadın hakları ve çocukların korunması ve eğitilebilirliği alanlarında almamız gereken çok yol olduğu düşüncesindeyim.

SAYGILAR/
24.11.2006/01.33
BURSA