Mesajı Okuyun
Old 02-03-2008, 15:12   #5
hukukun-üstünlüğü

'Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında * kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.'

'Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez.Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir.'

Anayasamızda yapılan düzenlemeler bu şekildedir.Bu düzenlemeyi okuduğumuzda düzenlemenin laiklik ilkesini güçlendirici nitelikte olduğunu görüyoruz.

Bildiğimiz gibi laik devlet hiçbir ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşitlik ilkesinden hareket eder.

Burada tartışılması gereken bu değil.Benim sorum açık bir anayasal düzenlemenin geçmiş mahkeme kararlarına dayanılarak gözardı edilmesi anayasa hukuku bakımından ne kadar meşrudur? Ben hukukçu olarak bu konunun tartışılmasını istiyorum yoksa kimin hangi görüşten olduğu bizi ilgilendirmemeli biz hukuktan yana taraf olmalıyız.Biz olayı anayasa hukuku bağlamında ele almalıyız.Hukukçu hukuken doğru olanı ortaya koymaya çalışır,hukukçu(özellikle hakimler) siyasi karar veremez siyasetle içli dışlı olamaz. Sadece anayasa hukuku açısından değerlendirme yapmakla yetinmeliyiz ama konu pekte ilgi çekmedi sanırım. Saygılar.