Mesajı Okuyun
Old 02-03-2009, 16:25   #12
Av. Asena

Alıntı:
Yazan kemal çelik
Sayın Asena,
dikkat edelim, yasal vekalet ücreti karşı tarafa yüklenir ve avukatlık kanununa göre avukata ait olduğuna göre zaten müvekkilin tasarrufu altında olmayıp müvekkilin feragati dikkate alınmamalı, sadece avukat feragat edebilmeli.Bu durumda mahkemenin buna dikkat çekip feragati geçersiz sayması, aksi taktirde temyize gidilmesi gerekir diye düşünüyorum.Yasal vekalet ücretini dönüp kendi müvekkilinden istemesi bu ücretin müvekkile ait olduğu eski İBK zamanında mümkün olabilirdi.

Sayın Çelik,

Düşüncenize aynen katılıyorum. Kendisine ait olmayan bir haktan feragat olmaz. Bu nedenle Müvekkilin feragatinin dikkate alınmaması gerekir ancak mahkemelerin buna dikkat etmediğine şahit olmuşumdur. "Dosyada vekiliniz var, o alacağı ücretten feragat ediyor mu? Böyle bir beyanda bulundu mu? Ben bu yöndeki beyanını tutanak altına almış mıyım?" vs gibi düşüncelere, davranışlara rastlamadım. Mahkeme elindeki işi bitirmeye bakıyor. Tarafların mahkeme dışında sulh oldukları belli, Vekili devre dışı bırakmak istedikleri belli, o zaman vekil karşı vekalet ücretini kimden alacak? Uygulamada çokça rastlanan bir durum. Özellikle de icra dosyalarında!

O yüzden kısa yoldan çözüm olarak ihtarname çekilmesini önerdim. Temyiz aşamasına dosyayı götürebiliriz, karşı vekalet ücreti için ancak benim elimde buna ilişkin karar yok. Yargıtay'ın bu konudaki görüşlerini de bilmiyorum. Elinizde karar varsa ekleyebilir misiniz?