Mesajı Okuyun
Old 19-01-2009, 19:35   #4
hidayet

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim,kafamı karıştıran yargıtay kararları oldu dolayısıyla sorumu sormadan önce araştırdım ama cevap konusunda net olmadığım için değerli görüşlerinize başvurma ihtiyacı duydum.
Ortaklığın giderilmesi davası yoksa tespit istenemeyeceği kararlarla ortaya konmuş bu açık.Ancak muhdesatın mülkiyetinin tespiti ve bunun tapunun beyanlar hanesine işlenmesi hususunda açılan bir davada Yargıtay'ın davada delillerin toplanması ve davanın araştırılması gerektiği, hukuki yarar şartı noksanlığından reddedilmemesi gerektiği yönünde okuduğum karar sonucu sorumu yönelttim.Zira olayımızda da istenen sadece yapının mülkiyetinin tespiti.Bu gerçekleştikten sonra ana taşınmazdaki ortaklığın ne şekilde giderileceği veya davaya konu olup olmayacağı bu aşamada belirsiz.Yani önce ortaklığın giderilmesi davası aç ondan sonra bu dava içinde süre al ve ayrı bir dava açmanın mantığı kafamı karıştıran.
Sayın Akpunar'ın detaylı kararı biraz daha yardımcı olacak sanırım.tekrar teşekkür ederim.