Mesajı Okuyun
Old 28-08-2008, 12:42   #3
Engin Özoğul

Alıntı:
bu ihbar süresinin 10 gününde iş akdi işveren tarafından feshedilmek istenmektedir. İşveren bu durumda işçiyle anlaşarak istifasını kabul ederek ve ihbar süresinin geri kalanını peşin ödeyerek veya tazminat ödemeksizin (iş verenin gerekçesi sen istifa ettin) iş akdini feshedebilir mi?

Olayı hukuk tekniği bakımından inceleyecek olursak şöyle bir sonuca varılması gerektiğini düşünüyorum:

Fesih tek taraflı ve bozucu yenilik doğuran irade beyanıdır. Fesih bildiriminde ihbar süresi verilmişse fesih, bildirimin karşı tarafa ulaşmasıyla değil verilen sürenin sonunda gerçekleşmektedir. Yani sürenin sonuna kadar iş sözleşmesi tümüyle yürülükte olup iş ilişkisi eskisi gibi devam etmektedir.

Bu halde ihbar süresi içinde işveren tarafından iş sözleşmesi feshedilir ise artık işçinin feshe yönelik iradesinin sonuçları değil (çünkü ihbar süresi bitmediğinden fesih gerçekleşmemiştir, bu nedenle de henüz gerçekleşmeyen feshe sonuç bağlanması mümkün değildir) işverenin fesih iradesinin sonuçları tartışılmalıdır.

Dolayısıyla işveren işçinin verdiği ihbar süresi içinde iş sözleşmesini feshederse bunun sonuçlarıyla sorumlu olur. Bunlar nedir: Haklı nedenle fesih söz konusu değilse ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı. Bunun yanında koşulları var ise işçinin işe iade davası açma hakkı da gündeme gelir.

Sorunuza gelecek olursak

İşveren bu sürenin sonunu beklemeden işçinin istifasını kabul ettiği gerekçesiyle ve hiçbir sorumluluk altına girmeksizin iş sözleşmesini feshedemeyeceği gibi işçiye de artık işe gelmene gerek yok, senden ihbar tazminatı istemiyorum da diyemez. Bunun kararı işçiye aittir. Karar işçiye aittir çünkü işçi ihbar süresi içinde çalıştığında ücrete hak kazanmaktadır.

Sorunuza eklediğiniz yazıda(Cevdet İlhan Günay'ın yazısı) işçinin ihbar tazminatına hak kazanmasından değil işverenin ihbar tazminatından vazgeçebileceğinden söz edilmektedir. Yazıda denmektedir ki işçi ihbar öneli verdiğinde işveren:

"ben ihbar tazminatı almaktan vazgeçiyorum, feshe de bir diyeceğim yok, ihbar öneli vererek ayrıldığına göre kıdem tazminatı da istemiyorsun, dolayısıyla sen de kabul ediyorsan işyerine artık gelmene gerek yok".

Yazının sonundaki anlaşma kavramından çıkan sonuç bu olmalıdır. Bu durumda da işçi, işverenin bu teklifini kabul etmezse ihbar süresi içinde çalışır, çalıştığı süre içinde ücrete hak kazanır, sürenin bitimiyle birlikte iş sözleşmesi de sona erer. Teklifi kabul ederse de ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünden kurtulur.

Son sorunuza gelince işçinin istifasının kime ihbar tazminatı hakkı kazandırmayacağını anlamadım. Kastınız işçinin ihbar tazminatına hak kazanması mı yoksa işverenin mi?

Saygılar