Mesajı Okuyun
Old 14-02-2014, 15:37   #4
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan T.C. YARGITAY 10.Hukuk Dairesi Esas: 2013/1309 Karar: 2013/1812 Karar Tarihi: 11.02.2013

Alacağın bir kısmının dava edilmiş olması halinde temyiz (kesinlik) sınırının saptanmasında alacağın tamamının gözetilmesi; tümü dava konusu yapılan bir alacağın kısmen kabulünde ise temyiz (kesinlik) sınırının belirlenmesinde kabul ve reddedilen miktarların esas alınması Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 427’nci maddesi hükmü gereğidir.

Soruda tümü dava konusu yapılan bir alacak söz konusudur bu yüzden kabul red durumuna göre dedim, Ardından kısmi dava örneği verdim onda da dava değeri 10.000 TL yapılmış olmasından dolayı dava değerinin esas alınması gerekmektedir. (keza 100 TL ve 10.000 TL vurgusunu bu yüzden yaptım. Kısmi davada ıslah yolu ile dava değeri arttırılmış ve normal şartlarda temyiz sınırının altında kalan kısım artık üste çıkmıştır.)

Ekleme: keza sayın Magistrate belirtmiş olduğunuz madde her ne kadar uygulanmıyor ise de asıl alıntılanması gereken kısım maddenin 2. fıkrasıdır ki;
Alıntı:
Yazan HMK Temyiz edilemeyen kararlar MADDE 362/2
(2) Birinci fıkranın (a) bendindeki kararlarda alacağın bir kısmının dava edilmiş olması durumunda, yirmibeşbin Türk Liralık kesinlik sınırı alacağın tamamına göre belirlenir. Alacağın tamamının dava edilmiş olması halinde, kararda asıl talebinin kabul edilmeyen bölümü yirmibeşbin Türk Lirasını geçmeyen tarafın temyiz hakkı yoktur. Ancak, karşı taraf temyiz yoluna başvurduğu takdirde, diğer taraf da düzenleyeceği cevap dilekçesiyle kararı temyiz edebilir.

Öte yandan;

Alıntı:
Yazan Hmk Geçici 3. md
Geçici Maddeler

GEÇİCİ MADDE 3 - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 14.04.2011 RG NO: 27905 KANUN NO: 6217/30)
(1) Bölge adliye mahkemelerinin, 26/9/2004 tarihli ve 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun geçici 2 nci maddesi uyarınca Resmi Gazete’de ilan edilecek göreve başlama tarihine kadar, 1086 sayılı Kanunun temyize ilişkin yürürlükteki hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.

Var olmayan Bölge Adliye Mahkemeleri kurulana kadar uygulanacak kanun bellidir.