Mesajı Okuyun
Old 24-10-2007, 18:27   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın katılımcı,

Boşanmak istemiyorsanız kusurlu olduğu halde açtığı boşanma davası sizin kabul etmemeniz halinde reddedilir ama bu durum hakkın kötüye kullanımı oluşturursa kabul edilebilir. Yani sonuçta sizin itiraz etmeye hakkınız vardır. Eğer boşanmak isterseniz kötü muamele nedeniyle dava açmanız halinde eşinizin itiraz hakkı olmaz.

Tanık önemli bir delildir ama tek delil değildir. Size şiddet uyguladığında darp raporu alarak bunu gösterebilirsiniz. Ayrıca neyi kanıtlamak istediğinize göre size önereceğimiz seçenekler de değişir.

Eğer ortak konuta dönmek isterseniz yargıçtan ortak konutun sizin ve varsa çocuklarınızın barınması için özgülenmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca ev ona aitse yargıçtan evin aile konutu olarak özgülenmesini isterseniz ve bu kararı tapu kütüğüne şerh verdirirseniz eviniz sizin rızanız olmaksızın el değiştiremez.

Dava boyunca sizin ve varsa çocuklarınızın bakımı için tedbir nafakası bağlanmasını, davanın kabul edilmesi halinde yoksulluk ve iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Duruşmada bizzat bulunmanız yararlı olur ancak haklarınızı güvenli biçimde kullanmanız için bir avukatın yardımından yararlanmanızı öneriyorum. Eğer mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.