Mesajı Okuyun
Old 28-12-2012, 16:21   #1
Meral83

Varsayılan Müşterek Banka Hesabı

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil ile kardeşinin ortak banka hesapları vardır, her biri ayrı ayrı para çekme hakkına sahiptir. Fakat müvekkilin kardeşi, müvekkilden habersiz bankadaki tüm parayı çekiyor. Yargıtay kararlarına göre (araştırdığım kadarıyla) Müşterek banka hesaplarında taraflar yatan para üzerinde eşit hak sahibidir, birinin hakkı olduğundan fazla çekmesi durumunda diğerine karşı o kadar borçlu konuma düşer. Fakat müşterek banka hesabı, Borçlar Kanunumuz anlamındaki ortaklık mıdır ve buradaki alacak 5 yıllık zamanaşımına mı tabidir, ya da sebepsiz zenginleşme midir ve bu durumda da Borçlar Kanunumuza göre 2 yıllık zamanaşımına tabidir. Bana göre buradaki borçluluk hali ortak bir hesap olduğundan, ortaklıktan kaynaklanan bir borç olup TBK'ya göre 5 yıllık zamanaşımına mı tabidir.

Ayrıca müşterek banka hesabında müşterek hesabın sahipleri, bankaya karşı TBK md. 169'ye göre müteselsil alacaklı konumundadır, diye düşünüyorum ve TBK md. 169'un son cümlesi " Kendisine düşen paydan fazlasını elde eden alacaklı, bu fazlalığı payını alamamış olan diğer alacaklılara ödemekle yükümlüdür." demektedir. Buradaki alacak hakkının zamanaşımı süresi nedir? 2 yıl mı ya da 5 yıl mı??

Bu alacak hakkının niteliği nedir, cevaplarınızı bekliyorum. Saygılarımla...