Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 12:57   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan vekalet mi?hizmet akdi mi?hukuki ilişkinin niteliği

yabancı müvekkil,Türkiye'ki taşınmazına iki adet dubleks villa yaptırmaya karar vermiş ve inşaata başlamıştır.

Ancak işleri yurt dışında olduğundan Türkiye'de bulunan A şahsına vekalet vermiştir.Vekalete göre A şahsı inşaatlarla ilgili tüm işleri yaptıracak,resmi başvuruları mal sahibi adına takip edecektir.Mal sahibinin banka hesabından işler için para çekecektir.

Müvekkil bir yıl boyunca A şahsına toplam 90.000 İngiliz siterlini göndermiştir.Ancak Türkiyeye geldiğinde inşaatların yarım olduğunu,işçi ücretlerinin ve SSK primlerinin ödenmediğini görmüştür.Ayrıca A şahsı belediyeden ruhsat alırken kendiisini müteahhit olarak göstermiştir.İnşaat ruhsatında müteaahit olarak görünmekte.Ancak müvekkille böyle bir anlaşmaları yok.Müvekkil eksik işleri kendisi tamamlatmıştır.

Şimdi böyle bir durumda müvekkille A şahsı arasındaki ilişki vekalet mi yoksa hizmet akdi mi karar veremedim.Ayrıca olayın bir de vergi boyutu var.A şahsı kat karşılığı inşaat sözleşmesi varmış gibi fatura kesmiş.İki villa yaptırılcak.Birisi kendisinin olacak şekilde.

Aklıma ilk gelen tespit yaptırmak.Ancak eksik işleri müvekkil tamamlamış durumda.Ayrıca siterlinin gönderildiği tarihteki kur farklı.Şu anda inşaat maliyetleri yüksek.

Vergi kaçakçılığı ve inancı kötüye kullanma nedeniyle suç duyurusunda bulunmayı da düşündüm.

Fakat hukuki boyutunda kararsız kaldım.Değerli görüşlerinizi bekliyorum.