Konu: Regl Partisi
Mesajı Okuyun
Old 20-10-2008, 21:49   #4
Nur Deniz

1-Regl biyolojik bir olaydır.Sünnetle kıyaslanamaz. Sünnet dışarıdan müdahale edilen cerrahi bir işlemdir.Sünnet olayı da erkekliğe adım değildir, 9 aylık bebeklerin ya da 6 yaşında çocukların sünnet olduktan sonra ''Erkek,, gigi yaşadığına şahit olmadım.Bu sadece geleneksel bir olay bana göre.Her geleneğin mantıklı olduğunu öne süremeyiz.

2-Sn Akdağ ı kutlamıyor, kınıyorum.Çocuk psikolojisini düşünmesi gerekliydi.Tokatlasın ya da aşağılasın ya da kızının kendisinden utanmasını da sağlamasın hiç kimse. Ama sıradan , normal bir olay olduğunu kızına anlatması yeterliydi. Bir annenin bu durumu önceden çocuğuna anlatması durumunda hiç bir çocuğun şoka uğramayacağını düşünüyorum.Kaldı ki ben aynı durumda olsam abartılmasını istemem. Söyleyip söylememekte tabi ki genç kıza kalmış bir seçenek.Geçk kız unutmayalım lütfen KADIN değil. Kadınlığın ilk adımı da regl değildir bana göre.

3-Toplum olarak her şayi kutlamaya alışkınız malesef.Maç, sünnet, nişan, doğum günü, sevgililer günü,bebekler, lohusalar, yeni evler, yeni arabalar vs vs..Neyi kutladığımızı sorgulamak, kutlamaları abartmamak bence yerinde bir hareket olur.

4-Oğlum var, sünnetini sadece aile arasında kutladık.Kızım olsa idi, regl olmadan önce biyolojik olay olduğunu en baştan kendim anlatır ve bu konu ile ilgili hiç bir şey saklamazdım, böylece görevimi yerine getirmiş olurdum.Regl olduğunda ise bu olayı zaten bildiği için kararı kendisi bırakır bana bile söyler ya da söylemez şeklinde tercihine bırakırdım.Ama asla bu abartıp parti de vermezdim.

5-Oğlumun sadece ilk okul günü çok heyecanlı ve kutlanmaya değerdi bizim için.Onu da abartmadık, istediği şekilde bir gün geçirdik o kadar.Kutlanması gereken tek bir günü var şu anda benim için.Bir mesleği olduğu ve gerçekten emeğiyle para kazandığı gündür.

Saygılarımla..