Konu: yeni avukat
Mesajı Okuyun
Old 23-03-2016, 17:33   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan öznurcınar
avukatlık mesleğinin cok başındayım. herkes bu yolda cok sıkıntı cekerek ilerleyeceksin demişti. doğru çıktı calıştığım hukuk bürosundan ilerleyemediğimi ve yerimde saydığımı düşündükleri için çıkartılıyorum. zorunlu staj döneminde de ancak avukatların dosya-evrak getir götürleriyle uğrasarak ve hiç birşey öğrenemeyerek geçirdim.dolayısıyla sacma bir sistemle bir bucuk yılımı heba etmiş bulunuyorum. peki ama staj hayatının bomboş geçmesi neticesinde daha yeni ruhsat almış bu mesleğe başlamamda nasıl kendimi geliştirebiirim ki...

Avukatlık mesleğine hoşgeldiniz. Sorunuzdan, sizin için verimli ve yararlı olmayan bir staj yapmış olduğunuzu anlıyorum. Bu durumda kendinizi geliştirmek için aşağıdaki önerilerde bulunabilirim:

1- Yazarken ve konuşurken Türkçeyi doğru kullanmaya çalışabilirsiniz.
2- Doğru bir kararla Türk Hukuk Sitesi'ne üye olmuşsunuz; forumları okuyarak bu hukuk hazinesinden yararlanabilirsiniz.
3- Sık karşılaşılan dava türleri ile ilgili dilekçe örnekleri yazıp, kendinizi sınayabilirsiniz. Aynı şekilde sık yapılan takip türlerinde icra takipleri hazırlamayı da öğrenebilirsiniz.
4- Çalışmak için yeni bir büro ararken önceliği ücrete değil, sizin meslekte gelişmenize yardımcı olmasına verebilir; yoğun icra işi yapmayan, farklı türde davaları olan bir büroyu tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yukarıdaki arama motorunu kullanarak, avukatlık stajı yapan ve avukatlığa yeni başlayan meslektaşlarımızın açtığı benzer konuları okuyabilir, o forumlarda yazılan önerileri de dikkate alabilirsiniz.