Mesajı Okuyun
Old 27-12-2006, 03:07   #34
ömer adaleti

Varsayılan Sadık dostlarımız

Çocukluğumda bahçeli evde kedilerimiz,civcivlerimiz ve ne acıki kurban bayramı için beslediğimiz kuzularımız vardı ama ben bilemezdimki o kuzulara bağlanacağımı,kuzuların benim hareketlerimi taklit edeceğini,elimden ot yiyen hayvanın,gün gelip de hain,vicdansız katil bir kasap tarafından kesileceğini. Günlerce ağlamıştım ve o büyüyüp koç olan kuzunun etini kesinlikle yememiş protesto etmiştim.ta ki buzdolabında et kalmayıp,kasaptan et almağa başlayana kadar.
2 adet Kangal misafirim oldu 10 yıl boyunca; Cesur ve Şirin;bu 2 sadık arkadaşı tuvalet ihtiyaçlarını yaparken gören olmadı ailede,çünkü onlar nedense ayıp denen şeyi bir çok insandan daha iyi biliyorlardı, bu iki koca dost ;ellerini omuzuma dayadığında benim boyumda olurdu... erkek olan Cesur, 190 cm... Çocuklarım henüz çok küçüktü,Sencer ile Gökçen elleri ile bu dostların ağzını açarlar,merakla bakarlar hatta yemesi için ellerinde bulunan eti ,bu dostların taa ağzının içerisine kadar sokarlardı ama hiç bir gün bu dostlar ağızlarını kapamadı,çocuklarımın eli ağızlarının içindeyken. Bu dostlarımız çoğunlukla bağlı değildi, ancak misafir gelince bağlanırlardı (korkanlar oluyordu), hep özgür kalmışlardı,öldüklerini bile görmedik,çünkü bize ölümlerini göstermediler.
Hatırlıyorum Kızlarım istediği için, 2 adet japon balığı aldım onlara,bir sabah balıklardan birinin öldüğünü gördü eşim,bana söyledi,kızlarım uyanmadan acele ile ölen balığa tıpa tıp benzeyen bir balık alıp akvaryuma koydum.Uykularından kalkan kızlarım japonlara yem vermeğe gittiler ve hemen dedilerki ''Baba Gökçen'in balığı değişik duruyor,benziyor ama o değil sanki dediler'' çocuklarımdan öğrendimki sevdiğin şeyleri en ufak detaylarına kadar bilirsin, tanırsın.
Evde yapışkanlı fare tuzağıyla minik bir fare yakaladım,Kızım Gökçen bırakmadı,'' ben beslerim onu yazık minicik o farecik'' diyerek,önümde durdu kollarını açtı, kapıları kapadı. Evet büyüdükçe korkuyoruz doğadan,hayvanlardan .
6 aydan beri minik bir kedimiz var adı Boncuk,kendiliğinden geldi,6 ay önce sürekli bahçede oturuyorduk,geldi ve kendini kabul ettirdi,Boncuk.Evin içinde değil özgür olarak dolaşıyor,yatacak yeri,yemeği,herşeyi tamam... ÖZGÜRLÜĞÜDE tamam