Mesajı Okuyun
Old 18-03-2011, 21:29   #6
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sözünü ettiğiniz gibi bir ifade yazılmış olsa bile, kira tespit davası açılmakla "kira parası" taraflar arasında ihtilaflı hale gelmiştir. Bu nedenle ilk mesajımda direniyorum.

Yargıtay kira artırımına yönelik bir tesbit davası açmak için kira arttırımına dair kiracının uyarılmış olmasını şart koşuyor. (Bana göre bu BİLE hatalı ama o ayrı tartışma konusu, oraya hiç girmiyorum). Bu uyarı normal şartlar altında ihtarla yapılıyor ancak eğer sözleşmenizde kira arttırımının her yıl yapılacağına dair bir artış şartı varsa hala ihtar şartı aramaya gerek görülmüyor. Bir diğer deyişle, kiracı sözleşme gereğince kiranın her yıl artacağı konusunda zaten akitle en baştan uyarılmış, bu açıdan kira parasının bir dönem ihtilaflı hale gelmesinin yeni dönemlerde artış olacağına dair sürekli yeni ihtar keşide edilmesini tekrar zorunlu kılması için ben bir neden göremiyorum.

Aksi yönde içtihat göndereceğinizi düşünerek bir de küçük tesbit : "Kira tesbit davası açılmışsa, kira arttırımına dair sözleşme hükmü geçersiz hale gelir" minvalinde binlerce Yargıtay içtihatı var, binlerce de tersi içtihat var. O yüzden içtihatlarla bir yere varamayacağımızı düşündüğümü arz etmeliyim. Ancak uygulamada önceki dönemlerde kira tesbit davası açılmış olsa dahi, kiranın her yıl artacağına dair sözleşme maddesine dayanarak yeni ihtar keşide etmeden kira tesbit davaları sürekli açılıyor ve daha reddedilene rastlamadığımı söyleyebilirim.