Mesajı Okuyun
Old 11-05-2007, 20:49   #13
alihan uncu

"Bana ne" demiş birine "sana ne" denmesi sanırım bu kişinin ruhunu incitmeyecektir. Asıl incitici olacak olan bir gün aynı şahsa, kendisine zarar vermiş bir olay neticesinde "bana ne" denmiş olmasıdır. İnsan'a atfedilebilir mi konunun başlangıç sorusu bilmiyorum. sanırım insan olmak için fazlaca bir şart aranmadığından-herhangi bir sınavı ya da değerlerini ölçme vasıtası olmadığından- insanoğlu'nun tümüne birden böyle bir sorumluluk sanırım yüklenemez. Kaldı ki çoğunluk, kendi hakkını dahi savunabilecek yeteneğe sahip değilken, böylesine ağır bir sorumluluğu az evvel anılan savunmasız kimseciklere yüklemek hem haksızlık olacak hem de bünyeleri kabul etmeyecektir. Ancak konu "hukukçu" üzerine olunca "hayır, diyemez!" gibi bir yargıya varılabiliyor. ayrıca tartışılması gereken bir konunun daha olduğunu söylemek isterim.
"Hukukçu" kime denir, ya da daha net bir ifadeyle "Hukukçu" denilen zat ne tür özellikleri sebebiyle böyle anılmaktadır? her hukuk fakültesi bitiren hukukçu olur mu? belirli bir meslek icra ediyor olması gerekir mi?