Mesajı Okuyun
Old 07-03-2008, 11:27   #4
Av. Hatun Olguner

Bu sorular ayrı bir araştırma konusu,yazdıklarım,önceden mevcut bilgiden ve hazırdı. Şimdiki sorunuz ise biraz daha araştırılmalı.O konuyu incelemedim. İpotek hakkının ve satış vaadinden kaynaklı hakkın adi yazılı belge ile devredilebileceğine ilişkin önceden araştırma sonucu bilgi sahibiydim,hemen yazabildim. Örnekleri de mevcuttu. Diğer konuları biraz daha düşünmek,araştırmak lazım.Yalnız aklıma ilk gelen düşünce : Alacağın temliki hükümlerine göre temlik alınmış bir kişisel hakkın,temellük edilen tarihten itibaren BK genel zamanaşımı süresi olan (kişisel alacaklar yönünden) 10 yıllık zamanaşımına tabi bulundukları. Tabii ayrıca,hakkı devreden yönünden bu davayı açma hak ve imkanının devir anında mevcut bulunması ayrı bir koşul.Ve alacağın temliki hükümlerine göre,alacak mevcut hali ile ve hakları ile devredilmiş olacağından,devredenin sahip olduğu dava açma şartları ve tabi bulunduğu zamanaşımı süresi devir ile birlikte alıcıya intikal eder. Daha detaylı bir araştırma ile kolayca soruya cevap bulunabilir.