Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 21:48   #10
A.Turan

Sayın Hocam,
Madde numarası benim verdğim numaradır.
III.
Eşin rızası
Madde 584- Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rıza-nın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır.
Kefalet sözleşmesinde sonradan yapılan ve kefilin sorumlu olacağı miktarın artmasına veya âdi kefaletin müteselsil kefalete dönüşme-sine ya da kefil yararına olan güvencelerin önemli ölçüde azalmasına sebep olmayan deği-şiklikler için de eşin rızası gerekmez." Başbakanlığa sunulan tasarı metninde herhalde bu son halidir artık ( 20 gün içinde değiştiyse bilmiyorum) gerekçesi ise şöyle MADDE 584- 818 sayılı Borçlar Kanununda yer verilmeyen, “III. E-şin rızası” kenar başlıklı yeni bir maddedir.
Tasarının iki fıkradan oluşan 584 üncü maddesinde, kefalette eşin rı-zası düzenlenmektedir.
Maddenin birinci fıkrasına göre, kefalet sözleşmesinde eşin rızasının, sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır. Ancak, fıkrada bu kuralın iki istisnasına yer verilmiştir. Bi-rinci istisna, mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olması, ikincisi eşlerden birinin yasal olarak ayrı yaşama hakkının doğmuş olmasıdır. Söz konusu is-tisnalardan birinin varlığı durumunda eşin rızası aranmayacaktır.
Maddenin ikinci fıkrasında ise, eşin rızasının aranmadığı diğer bir is-tisnalara yer verilmiştir. Buna göre, kefalet sözleşmesinde sonradan yapılan ve kefilin sorumlu olacağı miktarın artmasına veya âdi kefaletin müteselsil kefalete dönüşmesine ya da kefil yararına olan güvencelerin önemli ölçüde azalmasına sebep olmayan değişiklikler için de kefilin eşinin rızası aranma-yacaktır.
Maddenin düzenlenmesinde, kaynak İsviçre Borçlar Kanununun 494 üncü maddesi göz önünde tutulmuştur.

Benim kanımca eşlerin bu şekilde ehliyeti sınırlandırılmış oluyor. Ama iyi de oluyor diye düşünüyorum.