Mesajı Okuyun
Old 03-09-2015, 09:30   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av.caner1903
Oncelikle ilginiz icin tesekkur ederim.Burada soyle bir haksiz durum soz konusu devreden isveren 10 yil boyunca yillik izinleri kullandirmamis, fazla mesai yaptirmistir.is yeri devredilince isten ayrilan isci muvekkilimden taleple bu alacaklarini istemis ve mahkeme 2,5 yil sonra karar vermistir.
Butun alacak kalemleri devreden isverenin kusurundan ve onun doneminden kaynakli.Onceki isverene rucu davasi acabilnek icin oncelikle bir mahkeme karari olmasi ve bu kararin ifa edilmesi gerekir diye dusunuyorum.2.5 yil suren bir davanin devreden isverenin iki yillik sorumlulugunu kaldirmasini mantigim almiyor.
Acaba bu iki yil alacaklilar acisindan gecerli olabilirmi?Yani alacakli iki yil boyunca devredene ve devralana dava acabilir iki yil sonunda acamaz gibi.Devralanin devredene rucu davasi acabilmesinde iki yil hakkaniyet acisindan gecerli olmamasi lazim diye dusunuyorum.
Bu acidan yorumunuzu merak ediyorum
İş yerinin devri, devreden ve devralan işverenler açısından, ticari bir iştir. Onlar arasındaki uyuşmazlık, iş kanununa göre çözülmez. iş kanununa taraflardan birinin işçi olduğu durumda başvurulabilir. Dolayısıyla, ben de sizin gibi düşünüyorum: işverenler arasındaki rücu davasının zaman aşımı süresi, iş kanununa göre belirlenemez.