Mesajı Okuyun
Old 21-10-2009, 16:36   #21
E.Polat

Alıntı:
Yazan oguzhanseyhan
anayasa mahkemesi avukatlık sınavını kaldıran yasayı iptal etti, peki bu durumda nasıl oluyor da kanunda bir boşluk oluşuyor? sonuçta ortada bir yasa var bu yasa başka bir yasayla kaldırılıyor, anayasa mahkemeside bu yasayı iptal ediyor, sonuç olarak ilk yasa tekrar hayat bulmuş olmuyor mu ? anayasa mahkemesi kanundaki bir maddeyi mülga eden başka bir maddeyi değilde kanundaki herhangi bir maddeyi iptal etmiş olsaydı kanunda bir boşluk oluşurdu fakat bizi ilgilendiren bu son durum değil. anayasa kitaplarını biraz karıştırdım fakat bu durumla ilgili hiçbirşeye rastlamadım sadece anayasa mahkemesi kararlarının geriye yürümeyeceği kuralı var ancak bu ilkeden hareketle bir yorum yapabiliriz diye düşünüyorum?

Bu benim de kafama takıldı.Bildiğim kadarı ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararının gerekçesi ile birlikte yayınlanması tarihi itibari ile eski düzenleme geçerli olur diye biliyorum. Bende araştırdım bu konuda öğretide bu görüşü destekleyenler olduğu gibi, yasal boşluk oluşacağını yeni düzenleme yapılması gerektiğini savunanlarda var. Uygulama nasıl bilmiyorum. İptal kararında yürütmenin durdurulması kararı verilmediği içinde; sınavın avukatlık stajı yapanları etkilemeyeceğini düşünüyorum.