Mesajı Okuyun
Old 17-10-2009, 23:48   #12
Av.Ömer U.L

Alıntı:
Yazan Admin
Ben bu konuda sizden farklı düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi kararının geriye yürümeyecek olması bu kanun yürürlükte iken sınavsız olarak avukat olanların sınava tabi olmayacağı anlamındadır, bundan sonra sınav olmayacağı anlamında değil. Anayasa Mahkemesi kararı yürürlüğe girdiği andan itibaren Avukatlık Kanununun sınava ilişkin maddesi tekrar canlanmış olacağından (zira onu mülga eden kanun artık yoktur), bu tarih itibariyle avukat olmak isteyenlere avukatlık sınavı uygulanacaktır.

Anayasa Hukuku uzmanı değilim, ancak kişisel yorumum bu şekilde. Eğer karar bu şekilde yorumlanmazsa o zaman zaten Anayasa Mahkemesi kararının da hiçbir anlamı kalmamış olur ki, kararların geçmişe yürümeme ilkesi anayasa mahkemesi kararlarını hükümsüz kılma amaçlı değil, kazanılmış hakları etkilememe amaçlı bir ilkedir.
Sayın admin ben size katılmıyorum.Bana göre avukatlık sınavı şu anda staj yapanları vurmaz.Çünkü Anayasa Mahkemesinin iptal kararları bildiğiniz gibi geriye yürümediği için,iptal kararıyla birlikte, iptal edilen kanunun kaldırdığı kanun kendiliğinden yürürlüğe giremez.Bu yüzden sizin dediğinizin aksine avukatlık kanununun sınavla ilgili maddesi yeniden canlanmaz.Anayasa Mahkemesi sadece meclisin sınavı kaldırma kararını kaldırdı bu durumda bir boşluk doğdu yani meclis yeniden düzenleme yapacak.