Mesajı Okuyun
Old 15-12-2003, 21:19   #4
Admin

Pek çok okulun internet sitesinde bu başvurular ile ilgili detaylı bilgi var (genellikle Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfalarında), başvuru koşulları ile ilgili olarak bu sayfaları tavsiye edebilirim.

Hukuk Yüksek Lisansını ben tam olarak bir branşlaşma ya da branşta uzmanlaşma olarak göremiyorum, zira çok genel konuları kapsıyor ve aslında ders sayısı vb. de oldukça kısıtlı. Örneğin İstanbul Üniversitesi için konuşursak hukuk yüksek lisans programları "Kamu Hukuku", "Özel Hukuk", "AB. Topluluğu Hukuku" programları ile sınırlı ki, 1 yıl süreyle haftada verilen 10-15 saatlik derslerle inanılmaz geniş bu branşlara kıyısından değinmenin bile mümkün olmadığına inanıyorum.

Ayrıca bir de kişisel tavsiye: Ne yaparsanız yapın, İstanbul Üniversitesi'nin hukuk yüksek lisans programlarından uzak durun! Dünyada bu kadar laçka, soğuk, itici ve ciddiyetsiz bir üniversite, sosyal bilimler enstitüsü ve yüksek lisans programı daha olduğunu sanmıyorum, eminim bu alanda dereceye girerler. Bence İstanbul Üniversitesinin verdiği ünvan hukuk doktorası değil, sabır doktorasıdır.