Mesajı Okuyun
Old 15-12-2003, 18:20   #1
Cest la vie

Varsayılan Hukukta "Yüksek" Lisans Eğitimi

Merhabalar,

7 Aralık Pazar günü, ÖSYM tarafından "Lisansütü Eğitim Sınavı(LES)" yapıldı. Her yıl Aralık ve Mayıs aylarında yapılan bu sınava tüm üniversite mezunları ve üniversitelerin son sınıflarında okuyan çeşitli bölümlerden binlerce kişi girdi.
Sınav, sözel ve sayısal yetenek olmak üzere 2 bölümden oluşuyor ve ÖSYM'nin bu sınavı kazanmadaki kriteri, toplamında en az 45 çekebilmek. Yani, 45 almış olan öğrenciler barajı geçmiş sayılıyor, ve üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurabiliyor.

Bu aşamadan sonra ise, takdir yetkisi tamamen üniversitelere ait. Kimi üniversite/fakülte 45'i yeterli bulup, yüksek lisans programlarına en yüksek puan alan öğrencileri kabul ediyor , kimi üniversite/fakülte ise daha başka sistemler öngörüyor(mesela 45 alan öğrencilerin üniversite bünyesinde yaptıkları sözlü ya da yazılı sınava veya her ikisine birden girmelerini ve bunlardan geçer not almalarını şart koşmak gibi).

Bu alanda daha önce hep avukatlık-hakimlik-savcılık koşulları ve konuları üzerinde konuştuk. Şimdi de akademik kariyer yapmak veya belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen hukukçular ile ilgili konuşalım, bilgilerimizi paylaşalım, bu alana yönelmek isteyenleri bilgilendirelim istedim.
İlk soru benden, konu hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilirse çok sevinirim:
Ankara Hukuk,
İstanbul Hukuk,
Marmara Hukuk,
Gazi Hukuk,
Dokuz Eylül Hukuk
başta olmak üzere çeşitli hukuk fakülteleri, kendi bünyelerinde yüksek lisans eğitimi vermek için hangi koşulları arıyor? (yani LES barajı ne olmalı, ayrıca bir sınav öngörüyorlar mı, kontenjanları nedir vs..)

Bu konuyla ilgili sorusu olanlar ya da cevap hakkında fikirleri olanların katılmaları, yani bir nevi bilgi alış-verişi, eminim herkesin çok işine yarayacaktır. Çünkü hep gündemde olan ve sıkıntı yaratan "avukat sayısındaki önlenemeyen artış" artık hukuk fakültesi mezunlarını da, akademik kariyer yapmak istesin veya istemesin, belirli bir konuda uzmanlaşmaya sevk ediyor. Bu nedenle bir çok kişinini konuyla ilgileneceğini umuyorum...

Sevgi ve Saygılarımla