Mesajı Okuyun
Old 22-03-2017, 15:29   #16
Av.Smr

Merhabalar,

Bende ayıplı taşınmazdan dolayı bir tazminat davası üzerine çalışmaktayım. Bu forumda konunun ayrıntıları çok güzel tartışılmış. öncelikle teşekkür ederiz bilgilerinizi paylaştığınız için.

ben şu ayrıntı hakkında işin içinden çıkamadım. Değerli fikirlerinizi öğrenmek isterim.
kat karşılığı inşaat sözleşmesi sonucu inşa edilen dava konusu apartmanda arsa sahipleri, arsa sahibinden daire satın alanlar, yükleniciden daire satın alanlar ve yükleniciden daire satın alandan daire alanlar mevcut. apartmanın otoparkı müteahhitin hatalı imalatı nedeniyle araç girişine müsait değil. tavan alçaklığı nedeniyle en küçük araç dahi giremiyor. kat malikleri arasından direk yükleniciden daire alanlar tüketici konumunda ve tüketici mahkemesinde hakkını arayabilir. bu konu tamam. peki müteahhitin daire sattığı kişiden daire satın alan 3. kişiler ne yapabilir? yüklenici (Y) , yükleniciden daire alan (A), (A) dan daireyi alan kişi de (B) olduğunda; acaba B A'dan alacağın temliki sözleşmesi ile dava hakkını devralabilir mi? ve Direk yükleniciye gidebilir mi? bu konunun içerisinden içtihatlar ve doktrine bakmama rağmen ulaşamadım. belki de fazla okumaktan basit bir yeri kaçırıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...