Mesajı Okuyun
Old 25-05-2011, 12:30   #11
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan akrd61
Sayın Av.Nevra Öksüz çok soru sordum ama alıntı yaptığım kısınm hakkında görüşleriniz nedir acaba... Ben bu hususta her kat malikinin avukata ayrı ayrı vekalet vermesi gerektiğini düşünüyorum..

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 23.01.2003 T., Esas: 2002/12968, Karar: 2003/573: "Davacı, davalı tarafından inşa edilen taşınmazda, kat malikleri olduklarını, binada imalat eksiklikleri ve ayıplı işler bulunduğunu, tespit yaptırdığını ileri sürerek 550.000.000.- TL'nin faizi ile ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Davalı, eksiksiz teslim ettiğini savunarak davanın reddini dilemiştir.

Mahkemece davanın kısmen kabulüne karar verilmiş; hüküm davacı ve davalı tarafından temyiz edilmiştir.

1. Davacı S____ davayı kendi adına asaleten, apartman adına yönetici olarak açmıştır. Dava konusu eksik işler ve hatalar, dava açılmadan önce yaptırılan Ankara 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin 2000/324 değişik iş nolu tespit dosyasında alınan raporda belirtildiği gibi binanın ortak yerlerindeki eksiklik ve hatalardır. Ortak alanlardaki zararın tazmini için her bir bağımsız bölüm malikinin dava açması gerekir. Diğer bağımsız bölüm maliklerinin yöneticiye yetki vermesi hukuken mümkün değildir. Açılan bu davanın S____'ın bağımsız bölüm maliki olarak kendi payına yönelik olduğu kabul edilerek, sonuca göre hüküm kurulması gerekirken mahkemece, bu yön gözetilmeksizin yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

2. Bozma nedenine göre tarafların diğer temyiz itirazlarının incelenmesine gerek görülmemiştir.

SONUÇ : Yukarıda 1. bentte açıklanan nedenlerle kararın BOZULMASINA, 2. bent gereğince tarafların diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına, peşin harcın istek halinde iadesine, 275.000.000 TL duruşma avukatlık parasının karşılıklı alınarak birbirlerine ödenmesine, 23.01.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi."

Saygılar...