Mesajı Okuyun
Old 02-08-2006, 17:31   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Duygu Asena’nin olum haberi duygusal oldugum bir zamana rastladi. Bu satirlari yazmaga hazirlamam gerekti kendimi. Eminim ki, Duygu Asena kendisini sahsen taniyanlar icin onemi farkli olan bir kadindi. Ben ise onu sadece kitaplarindan tanidim. Soyle bir baktim da evimdeki kitaplari hayli yipranmislar. Raftan alip, evirip cevirip, belirli bolumlerini tekrar tekrar okuyarak epey hirpalamisim kapaklarini, sayfalarini. Ama donukluktan duyguya, kizginliktan caresizlige, yenilmislikten, yanilmisliktan kendini yaratmaga uzanan kelimelerini, satirlarini ozenle korudum. Yeniden acip tekrar bakmaga hic cesaretim yok su sirada. Esasen, kendimden kacmak, duygularimla yuzlesmek istemedigim her zaman Duygu Asena’yi okumayi eziyetli bulmusumdur. Ona hazir oldugum baska zamanlarda ise satirlarini okurken kendimi guclenmis, yenilenmis hissetmisimdir.

Duygu Asena benim kadinca, insanca, beceriksizce, sevgiyle, cozumlenmemis, gizli kalmis hislerimi canlandirmistir kelimelerinde. Her seyin yolunda gozukup de, hic bir seyin yolunda olmadigi zamanlarda, kendi icimde hapis kalmamayi ogrenmisimdir ondan. Erkek egemen sistemin ogretisi ile gizli kalmis, sozlere dokulmemesi gereken duygularimi, hislerimi yanlizca, yalnizca kendi icimde degil, disimda da yasamayi ogrenmisimdir ondan. Karanlikta kalmis, kadinca icsellesmis kisisel isolasyonlarimi aydinliga tasiyabilmisimdir. Kisiselimize indirebildigimiz kadin politikalarini ogrenmisimdir Duygu Asena’dan. Hele en guzeli, onun sayesinde kendimden ozur dilemegi ve de kendimi affedebilmegi ogrenmisimdir.

Kim kaldi? Kim kadinca duygularimizi satirlara dokecek? Kim bizlere kendimizle barisik olmayi hak taniyacak diye dusunmemek icin “Duygu Asena olumun sessizliginden don” demek bana haksizca geliyor. Isigi onumuzde Duygu Asena’nin ve eminim cogumuz bu isigin demetinde yurumegi ogrendik

Bu kisisel satirlarin otesinde de onu dusunmek istiyorum. Onun sadece, tanimayi red ettigimiz duygularimizi aydinliga cikaran bir yazar olarak degil sosyal, politik acilimlari, rezistansi ile dusunmek istiyorum. Umid ediyorum ki aramizdaki pek cok kadin onu bu yonu ile de taniyacak. Kadinlarin, dun de, bugun de, kadinlarca bile ayirima ugradigi, marginalize oldugu, kadin olmaktan baska ve kadin olarak kimlik, kisilik ve degerlerinin yok sayildigi milliyetci ruzgarlarin dalgasindan uzak bir duzlukte, Duygu Asena’nin kucaklayan vizyonunu da tanimamiz gerekiyor. Asena Turkiye’li tum kadinlar icin baris; Turkiye’nin tum kadinlari icin insan haklari, demokrasi istiyordu. Onun icin kadin olmak farkliliklari, farkli lisanlari, farkli inanclari, farkli tarihleri, farkli tecrubeleri ile kadin olmakti. Bu en kutsal ozgurlugun taninmadigi tum ortamlarda kadin, Turk olsun, Kurt olsun, erkek egemen sistemin kolesi idi.

Bu boyutu ile Duygu Asena’yi ---ve erkek egemen sistemin binlerce yil erkle sivamis oldugu kalelerini ve bu kalelerin neferlerini icten sarsan erotisizmini, ancak hic bir zaman vizyonundan dusurmedigi Turkiyeli kadinlarin sosyal ekonomik ve politik esitligini sagliyarak anliyabilecegiz. Sevgili Duygu Asena, bizlere tum kadinlarin gerceginde, erotisizminde, acisinde, cilesinde ve sevincinde kadin olmayi ogrettigin icin sana borcluyuz.

mihri /Amerika

--------------------------------
Yazanın izni ile forumda yayınlanmıştır