Mesajı Okuyun
Old 11-09-2007, 21:44   #4
avkaratas

Varsayılan Öneriler

sayın meslaktaşım,

Konu ile ilgili genel bilgilerden kaçınarak somut önerilerde bulunmak istiyorum;

1- Azlık hakkı kapsamında özel denetçi seçimini genel kurul gündemine alabilirsiniz. Ancak özel denetçi tayini genel kurula tanınmıştır. Yani azlık sadece bunu gündeme alır, fakat özel denetçi tayin edilip edilmeyeceği ya da edilecekse kim edileceği tamamen genel kurulda yapılacak oylama sonucu belirlenecektir. Özel denetçi tayini salt çoğunlukla atanacaktır. Bu nedenle TTK 348.md'de hususi murakıp atanması ile ilgili hususlar yeterli değildir. Fakat müvekkilleriniz %50 hisseye sahip olduklarına göre bu yol denebilir, zira eşitlik olması halinde mahkemeye müracaat edilecektir.

2- Yapılacak olan genel kurul toplantılarında hukuki ve teknik gerekçeklerini yazdırmanız şartıyla yönetim kurulu üyelerinin ibrasına muhalif kalmalısınız. İbra kişiseldir, bu nedenle yolsuzluk iddiasında bulunduğunuz yönteim kurulu üyesiile denetçi aleyhine muhalefet şerhi yazdırarak karşı oy kullanmalısınız.

3- Herhangi bir genel kurul kararı bulunmadan dava açamazsınız. Talebinizi üst organ olan genel kurul safhasından geçirmelisiniz.

4- Rakamların çok yüksek olması halinde akademik olarak mütalaa almanızı öneririim.

5- Genel olarak özel denetçi atanması prosedürü ile yönetim kurulu üyeleri ve denetçini ibrasına muhalif kalarak, yönetim kurulu üyesinin hukuki sorumluluğuna gitmelisiniz.

Saygılarımla,