Mesajı Okuyun
Old 19-08-2006, 02:10   #3
Av. Can DOĞANEL

Sn. F.F.Y.R.
Öncelikle bu alandaki genel ilgisizliğe katılmayarak ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Benim dediğim aslında şudur. Yargıtay'ın yasanın gösterdiği şartların dışında yorum yoluyla genişletmek suretiyle bir takım yasada olmayan şartları uygulama şartı olarak getirip getiremeyeceğidir. Ceza Kanunları yalın anlamıyla neye temas ediyorsa ve ne şekilde anlaşılıyorsa o şekilde uygulanır. Hiçbir şekilde yorum yoluyla genişletilip, değiştirilemez ve kıyasa konu olamazlar. Buna göre Yargıtay'ın daha fazlasını alma imkanı varken daha azını alması tercihinde indirim uygulanabileceği yönündeki içtihadı açık olan 145 ve 150 madde hükümlerini kanunda olmayan unsurlarla genişletmek değil midir?

Ben soruyu sorup kendim cevabını az çok buldum. adalet.org sitesinde de bu husus tartışıldı. Buna göre Yargıtay 6. CD'nin görüşüne karşı olan bazı hakimler de var. Hatta Yargıtay C. Başsavcılığının itirazı ile konu Y.C.G.K'na gelmek üzereymiş. Sanırım Ceza Genel Kurulu yakın bir zamanda bu konuyu netleştirecek. Tekrar teşekkürler.